Hej!
–––––––––––––
Moderko rt: Abit AV8, K8T800 PRO, Socket-939, ATX SATA,GbLAN, Firewire, DDR, Ljud, AGP8X.
CPU: AMD Athlon 64 3000+ 1.8GHz Socket 939, 512KB, BOXED.
RAM: 3st 256 DDR PC3200 400MHZ.
–––––––––––––-
Detta är min dator i största allmänhet!
Nu är det såhär att när jag använder mig av 2st 256 ddr på mitt moderkort(på de två minnesportarna närmast CPU'n) så får jag bild på skärmen och allting fungerar. Men när jag sätter i en 256'a ddr till, så får jag ingen bild på skärmen, alltså den står i typ "viloläge".
Detta trodde jag berodde på att det sista ramet i min dator var sönder, så jag la det på hyllan och började spela lite spel.. märkte att jag behövde mer minne!
Så idag fick jag mitt nya 512 DDR PC3200 400MHZ(1st) och satt det i datorn. Samma problem då, ingen bild på skärmen!
Jag har testat alla kombinationer av ramen, alla ram är lika dana. Inget ram fungerar i de två minnesportarna längst i från CPU'n(finns 4 portar för minnet). Fungerar bara i de två närmsta. Själv har jag ingen aning om vad som kan vara fel! Någon som vet vad som kan vara fel?
(Har testat flasha bios osv)
Tacksam för seriösa svar!
/jonzon