×
Felmeddelande :( Din CSS har inte laddats som den ska. Testa reloada sidan.
1

Ny GPU, PSU och chassi

Postat av kh4d4f1 den 11 Juli 2011, 02:39
4 kommentarer · 152 träffar
Halloj där!


Hade tänkt uppgradera en gammal dator, som endast används för spelande i princip.
Dator innehåller just nu:
3870x2
Q9400 (4x @ 2.66)
4gb RAM
450w PSU
ruttet chassi


Så då har jag tänkt o köpa:
Fractal Design Define R3 ( http://www.komplett.se/k/ki.as px?sku=638687 )
Corsair HX 750W ( http://www.komplett.se/k/ki.as px?sku=460922 )


Jag kan inte bestämma mig på grafikkortet,
Tror att ett 580/6990 är lite overkill, då CPU'n lär flaskhalsa, kollat på både 6970 och gtx 570, men kan inte avgöra vad som vore prisvärdast.
http://www.komplett.se/k/ki.as px?sku=629540 verkar nice, då den lär överklocka bättre än kort med referenskylning, men tvekar som sagt.


Spel som spelas/ska spelas är la alla stora titlar, såsom BF3, Skyrim, The Witcher 2, ME3, SC2, D3, SW:TOR etc.


Så, vilket kort bör köpas? Någon budget har jag inte direkt, kan lägga ut så mycket som behövs, men vill hålla det så prisvärt/billigt som möjligt. Några tankar om chassit eller nätagget?


Tack på förhand!
Föregående tråd
Nästa tråd

4 kommentarer — skriv kommentar

Kommentarerna nedan är skrivna av användare på Fragbite. Fragbite granskar inte sanningshalten i texten och du uppmanas att själv kritiskt granska och bemöta texten. Förutsätt inte att innehållet i texterna är sanning.
Visa 4 kommentarer

Skriv en kommentar

Laddar..