×
Felmeddelande :( Din CSS har inte laddats som den ska. Testa reloada sidan.
2

Tottenham Hotspur - Tråden

Postat av qTARANTINO den 25 Juli 2013, 15:13
166 kommentarer · 1 105 träffar
Såg att Jawnt gjorde en gooners tråd så tänkte like gärna göra en för oss Spurs fans.

Här kan vi diskutera allt om Tottenham. Värvningar, matcher etc.


IN: Paulinho, Naser Chadli, Roberto Soldado, Etienne Capoue.


Två unikt smarta värvningar för oss. Vi behövde en hyfsat kreativ spelfördelare, även fast Paulinho inte är just det visar han många kvalitéer. Så i princip har vi bytt ut våran passnings maestro Modric mot två stora starka bollhållare som båda kan fördela spelet ganska bra endå. (Dembele och Paulinho.


Chadli är så behövlig värvning, vi led mycket förra året för att vi inte hade tillräckligt många yttrar och det resulterade i att vi fick spela Gylfi, Holtby eller Dempsey på kanten, vilket är förfärligt. Nu har vi bra rotation om Lennon är borta, och dessutom ser Chadli ut som en lovande spelare som kommer spela in sig mer och mer i laget.


Så nu har vi äntligen fått en erkänd striker, lite väl mycket pengar men absolut nödvändigt. Den bästa forwarden som var tillgänglig på marknaden för oss.


Nu är Etienne Capoue klar för Spurs! Vilket fönster vi har haft än så länge och det sägs komma in ännu fler spelare. Capoue är en så bra värvning nu när man har släppt Thudd och Livermore till Hull. Parker är också på väg bort. Capoue kommer vara en grym kille att ha som rotationsspelare. Både som MB och DM. Han kommer nog spela MB någon match i början av säsongen då Jan och Kaboooom fortfarande inte är 100%. Sedan när det löst sig, är det underbart att ha honom att slänga in istället för Sandro, då Sandro också fortfarande är lite skär. Skulle vara förfärligt om han skulle dra på sig en skada igen.


UT: Gallas, Bentley och Parrett som är konraktslösa atm.
KLART: Coulker till Cardiff. Dempsey till Seattle, Huddlestone till Hull City, Livermore till Hull City (LÅN), Parker till QPR (Rykte).


EDIT:


En tänkbar startelva MOT Crystal Palace:


--------------------------L loris------------------------- -

Walker--------Dawson-------- Fryers/Kaboul---------Rose/BAE ----

-- ------------Paulinho--------De mb ele-------------------

------- -----------------Gylfi----- ---------------------------

Le nnon-------------------------- -------Chadli----------------- -

---------------------Soldado ----------------------------

Bänken på ett ungefär vad jag tror: Friedel, Sandro, Townsend, Defoe, Carrol, Naughton, Capoue.


För de som undrar varför jag inte har Holtby på bänken är det för han varit skadad och tror inte han är helt fit än. Men inte säkert.

Tänkbara byten under matchens gång:


Townsend > Lennon/Chadli

Soldado > Defoe

Sandro > Paulinho/Dembele/Siggy, beroende på hur matchen utspelar sig.

Capoue > Fryers/Kaboul


Lite förklaring på denna elvan då: Jag tror AVB har insett att Dembele/Paulinho/Sandro på mitten brister i kreativitet och länkar med anfallet. Gylfi har varit en utav våra bästa spelare under försäsongen så tror det är 90% att han startar. Bale lär inte spela oavsett om han går/stannar. Han har inte spelat en match på 3-4 veckor och inte tränat mycket alls med laget. Soldado kanske startar på bänken men tror det är större chans att han startar.

Det är min analys på våran första PL match för säsongen. Jag är iaf så jävla taggad och kan knappt vänta! Ser ut att bli en lovande säsong för oss. COYS!


Strunt i att svara till folk som kommenterar om helt andra saker som typ. "Håll på ett svenskt lag ist trattar" blabla etc.
Uppdatering skriven 6 Oktober 2013, 16:39
Vad i helvete är det här? Kan man alltså inte redigera sina trådar längre utan bara "uppdatera"? Idiotiskt, kräver förklaring direkt. Är detta permanent?
Föregående tråd
Nästa tråd

166 kommentarer — skriv kommentar

Kommentarerna nedan är skrivna av användare på Fragbite. Fragbite granskar inte sanningshalten i texten och du uppmanas att själv kritiskt granska och bemöta texten. Förutsätt inte att innehållet i texterna är sanning.
Visa 166 kommentarer

Skriv en kommentar

Laddar..