Köp av longboard! (Loaded)
Tjenare!
Tänkte köpa en ny longboard i veckan. Velar mellan en Tan Tien, Dervish Sama eller Dervish. Alla dessa tre från märket Loaded.
Jag vet dock inte vilken jag ska ta. Jag tycker att Dervish är snyggast men har hört att de andra är bättre, stämmer detta?
Värt att tillägga: Jag är ingen proffsåkare, jag kan basics och lite utöver detta.
disk: Vilken longboard är bäst av dessa tre?
nere till höger på denna sidan så har du ett litet diagram där du ser vilken bräda som är bäst lämpad för vad:
http://loadedboards.com/boards /tan-tien /
Btw, det jag ska använda den till: Lära mig att slidea bättre, cruisa, göra några shoveits, lite dance, en del downhill. Hoppas detta kan göra valet lättare.
Så mitt tips är tan tien! Eller Bahngra!
Okej, men jag tycker att bhangra är alldeles för stor och har hört att Tan Tien är värdelös på freeriding :/
Vad är det du inte gillar med Dervish?
Men annars rekommenderar jag http://www.maxeffekt.se/loaded -kompletta/97-loaded-bhangra.h tml som satan, den är längre och mycket skönare för dance osv men nästan samma karaktär som Tan fast lite stabilare i min mening !
Aa, har hört att bhangra ska vara bar men jag tycker att den är alldeles för stor och inte särskilt snygg :(
Ja Bah är riktigt stor men det är de värt när man väl står där och bara glider å glider fram !