×
Felmeddelande :( Din CSS har inte laddats som den ska. Testa reloada sidan.
1

Korttrick sökes

Postat av FEJKI den 21 April 2011, 21:56
0 kommentarer · 91 träffar
Tja!


Jo för några år sedan lärde jag mig ett korttrick som verkligen gick hem hos folk. Problemet är att jag glömt bort det och söker nu efter det igen.
Det gick till ungefär på följande. (kan ha glömt vissa detaljer + vissa fel kan ha skett i min beskrivning)


Jo den utvalde väljer ett kort och sedan så lägger du in den i kortleken.
Sedan blandar du det understa och översta ett par gånger. Visar det översta och säger "inte detta" och lägger undan. Så håller du på så ett tag. Och dom "utvalda" korten lägger du ner och samtidig så smyger du ner det rätta kortet i högen bland dom "felvalda" korten. Sedan i slutet så kan du "häfta" till det genom att sätta korten mellan tummen o pekfingret o slå till och sä sitter det rätta kortet kvar.


Någon som känner till? :)


Tack på förhand.
Föregående tråd
Nästa tråd

0 kommentarer — skriv kommentar

Kommentarerna nedan är skrivna av användare på Fragbite. Fragbite granskar inte sanningshalten i texten och du uppmanas att själv kritiskt granska och bemöta texten. Förutsätt inte att innehållet i texterna är sanning.
Visa 0 kommentarer

Skriv en kommentar

Laddar..