×
Felmeddelande :( Din CSS har inte laddats som den ska. Testa reloada sidan.
1

Multicore Rendering (FPS problem)

Postat av cAtch^ den 3 Januari 2017, 15:36
1 kommentarer · 1 769 träffar
Hej!

Som rubriken, multicore rendering. Vad är det? Min dator ser ni i signatur!

Jag har jätteproblem med fpsdrop i CS, när jag slår på multicore rendering blir fpsen stabil och jag droppar nästan aldrig. När den är avstängd blir fpsen låst till 144 (som min skärm är på) och jag droppar ner till 60-70 fps jätteofta.

Märkte även att jag hade stabilare fps i smoke än utanför smoken?

Mitt problem här då är att om jag vill ha min FPS stabil och kör med multicore rendering påslagen så blir jag utslängd ur CS 1-2 gånger per game , ibland dör bara spelet utan någon som helst varning och ibland får jag (CS GO har slutat att fungera)

Har installerat om spelet, kör med -thread 4 i launch options fps_max 300 som folk rekommenderar, vsync av. Allt i video settings på CS på low!

Tack på förhand!
Föregående tråd

1 kommentarer — skriv kommentar

Kommentarerna nedan är skrivna av användare på Fragbite. Fragbite granskar inte sanningshalten i texten och du uppmanas att själv kritiskt granska och bemöta texten. Förutsätt inte att innehållet i texterna är sanning.
Visa 1 kommentarer

Skriv en kommentar

Laddar..