×
Felmeddelande :( Din CSS har inte laddats som den ska. Testa reloada sidan.
1

Hackad på uppgifter.

Postat av Vaska den 28 Februari 2011, 23:57
25 kommentarer · 158 träffar
Tja!


För ungefär 2 veckor sedan fick jag brev i brevlådan, alla från "www.payex.com".


Dom sa att _jag_ hade registrerat mig på deras hemsida (Sidan är ungefär som paypal, fast detta fungerar även med mobiltelefonen), Det var mina uppgifter förutom min email.


Bad dom att skicka IP adressen till mig, kollade även upp på msn/email vem som ägde denna email adress.
Det visade sig att vara en kille som jag bytade world of warcraft konto med (vi switchade ID's).


Jag blev av med hans ID bild och bad honom att skicka ett nytt för en månad sedan ungefär, Antagligen därför han har gjort detta.


Han hackade även tillbaka mitt world of warcraft konto, vilket jag är säker på att det är han, för att jag hade en authenticator kopplat på accountet.


Har fått tag på honom via facebook mejl, han har hotat mig via nätet och sagt saker såsom "Bästa för dig hade varit att vara tyst".


Räcker detta för att gå till polisen, personbedräger & scammning.
Vad får han för straff tror ni?


Mvh.
Föregående tråd
Nästa tråd

25 kommentarer — skriv kommentar

Kommentarerna nedan är skrivna av användare på Fragbite. Fragbite granskar inte sanningshalten i texten och du uppmanas att själv kritiskt granska och bemöta texten. Förutsätt inte att innehållet i texterna är sanning.
Visa 25 kommentarer

Skriv en kommentar

Laddar..