×
Felmeddelande :( Din CSS har inte laddats som den ska. Testa reloada sidan.
1

Filosofi - Oändligheten?

Postat av Bluntster den 27 Februari 2011, 12:03
8 kommentarer · 257 träffar
Allting går att halveras, och allting går att förstoras, oändligt många gånger


Så människan är som en slags "RYMD" , som i sin tur är oändligt "stor", och eftersom oändligheten existerar, och tar ALDRIG slut, så borde rent teoretiskt allting finnas...någonstanns..oavsett vad det är.


Om vi drömmer, T.ex, den helt sjukaste drömmen vi någonsin drömt, så EXISTERAR det lika verkligt som denna värld vi lever i, någon stanns i denna "rymd" inom oss!


..och när vi drömmer så får vi en snabb inblick i denna kosmiska värld inom oss, av nånting som existerar där, men bara vi får kunskap av eftersom vi stänger av "Våran verklighet".


Ingenting kan försvinna, det vi kallar "energi", omvandlas bara till något annat, ingenting försvinner...eftersom allt är oändligt litet,och oändligt stort..


mvh Bluntster
Föregående tråd
Nästa tråd

8 kommentarer — skriv kommentar

Kommentarerna nedan är skrivna av användare på Fragbite. Fragbite granskar inte sanningshalten i texten och du uppmanas att själv kritiskt granska och bemöta texten. Förutsätt inte att innehållet i texterna är sanning.
Visa 8 kommentarer

Skriv en kommentar

Laddar..