Hej fragbite, lagom tråkig söndag detta varit iaf. Åtminstone så har man nu sin kaffekopp, en snus och
www.julradio.se på!
Till topic. Jag är i stort behov av en ny telefon! Eftersom min
http://www.gsmarena.com/nokia_ 6136-pictures-1435.php knappt går att prata i längre, pga av att det ekar i både min högtalare när jag pratar och motpartens högtalare.
Och det vankas juletider... Trevligt trevligt :) Sett en del trådar om telefoner och läst recensioner men eftersom ni här brukar vara relativt uppdaterade och är möjligtvis i samma ålder som mig (18 snart) så ber jag er till telefontips! Jag får frågan varje dag vad jag önskar mig men jag säger att jag inte vet. Så skulle ni kunna hjälpa mig att ge mig ett svar på den frågan?!
Prisklass allt mellan 0-4,5k?! Ingen iPhone kan jag säga direkt :)
Ha en fortsatt trevlig kväll mvh jaypie
#2 kul! varför? :)
Hade jag valt, finns mer jobb att hämta där.
så står det om datateknik på KTHs hemsida, så det vet jag faktiskt inte :P
#8 jo kanske, men finns inte riktigt brist på jobb i datasektorn afaik.
Samma årskurs som mig (2010) här på LiU tror jag har mindre än 5 tjejer på 300 pers.
Många otäcka kufiska typer med både hästsvans och skägg!
Som ind.ek slåss du om ungefär samma yrken som civilekonomerna i många fall.
ind.ek har brudar, det har inte datateknik, datateknik har mer data-inriktade kurser, vad känner du mest för =))))?
visst
///nörd
i de andra ingenjörsutbildningar får du spetskompetens. inom maskinteknik har du främst endast kompetens inom maskinteknik. liknande med datateknik.
ind. ek. är mer allround med möjlighet till inriktning i det man intresserar sig för.
se över dina val igen
Däremot så får du vara medveten om att programmerandet bara är en del av utbildningen, antagligen ganska mycket mindre än man tror när man börjar, åtminstone när du tänker dig en civilingenjörsexamen.
På Ind. Ek så finns det Fantastiska möjligheter om man är en oerhört ambitiös student att bli uppfångad tidigt. Men man kan ju dessutom kombinera och läsa en industriell ekonomi-utbildning där du profilerar dig mot data, eller en datautbildning där du profilerar dig åt andra hållet.
Däremot förstår jag inte KTH-valet för fem öre. Men ja, det har ju inte jag något med att göra :-)
Förstår absolut inte folk som väljer program utifrån något annat. Ingen som tvingar dig att umgås med dom i din klass (Jag umgås med typ 5 av 30 från min klass), resten är från andra utbildningar.