×
Felmeddelande :( Din CSS har inte laddats som den ska. Testa reloada sidan.
1

Matte E

Postat av efd den 26 April 2010, 18:54
27 kommentarer · 197 träffar
Behöver lite hjälp angående volymberäkningar med integral. Förstår inte vad jag gör fel, när det står att V = S(pi*y^2)dx
då antar jag att man ska stoppa in funktionen i uppgiften i "y^2"


S = Integraltecknet
* = gångertecken


Ex: y = 2x ---> S(pi*y^2)dx = S(pi* (2x)^2)dx = 2x^2 dx = [ 2x^3/3] = blaablabla...


Men när jag gör såhär, i alla fall, så blir det fan fel ändå på de flesta uppgifterna. Då antar jag att jag gör nått fel från början, om hur jag lägger upp det.. För i boken står det fan inte mkt, inte många exempel eller uppgifter. Inte så bra exempel på Matteguiden.se heller imo. Så, nån duktig mattematiker där ute som vill hjälpa mig lite? Har prov imon, så det är lite knivigt nu.


Tack i förhand!
Föregående tråd
Nästa tråd

27 kommentarer — skriv kommentar

Kommentarerna nedan är skrivna av användare på Fragbite. Fragbite granskar inte sanningshalten i texten och du uppmanas att själv kritiskt granska och bemöta texten. Förutsätt inte att innehållet i texterna är sanning.
Visa 27 kommentarer

Skriv en kommentar

Laddar..