×
Felmeddelande :( Din CSS har inte laddats som den ska. Testa reloada sidan.
1

Fult att tjäna pengar

Postat av baahz den 18 Februari 2010, 18:06
261 kommentarer · 495 träffar
Varför är det så otroligt tabubelagt att TJÄNA pengar i sverige?
Person A har läst en 5årig akademisk utbildning på universitet. Han jobbar nu som VD för ett stort bolag och tjänar 150,000kr / månaden.


Det ÄNDA man läser om i tidningarna nu för tiden är hur mycket pengar folk tjänar. Och varje gång är det otaliga sidor med kommentarer ifrån folk som tycker det är SKANDAL att folk ska tjäna så mycket pengar. Varför? Dom har ju slitit häcken av sig för sin karriär?


Det otroliga är att ifall en person skulle VINNA 50miljoner på LOTTO så skulle det vara helt acceptabelt!!! Har han förtjänat det? Han har inte direkt KÄMPAT för pengarna, så egentligen nej.


Sverige måste vara det girigaste landet i världen. Svenskarna kommer ALDRIG bli nöjda förens VARENDA SVENSK tjänar EXAKT lika mycket. Spelar ingen roll om det är Fredrik Reinfeldt, statsminister. Eller om det är Britta, kassörska på ICA.


Trött man blir på lata svenskar som bara gnäller och gnäller. Ibland är det otroligt pinsamt att kalla sigsjälv svensk.




Ni som tycker det är FEL att folk som pluggar på universitet ska tjäna mer än folk som INTE har gjort det får gärna förklara HUR ni tänker? Eller om ni ens gör det?

Tänker du / pluggar du på Universitet?

582 personer har röstat
Föregående tråd

261 kommentarer — skriv kommentar

Kommentarerna nedan är skrivna av användare på Fragbite. Fragbite granskar inte sanningshalten i texten och du uppmanas att själv kritiskt granska och bemöta texten. Förutsätt inte att innehållet i texterna är sanning.
Visa 261 kommentarer

Skriv en kommentar

Laddar..