×
Felmeddelande :( Din CSS har inte laddats som den ska. Testa reloada sidan.
1

Förbättra min dator.

Postat av tinalia den 13 November 2009, 19:38
9 kommentarer · 139 träffar
Ja nu är det så hära att jag börjar bli leds på min dator och har inte allt för gott om pengar just nu är studerande och eftersom min dator har några år på nacken så vill jag endå kunna spela lite nyare spel utan att behöva köra lägsta upplösning och skit så det känns lika kasst som cs 1.6,


Sakerna just nu i burken!


Processor: AMD Athlon 64 X2 dual core processor 4200+ 2.21 GHz

Minne: 2gb ram Med 4st DDR1 512 minnen

Grafikkort NVIDIA GeForce 7800 gtx (pci-express)

disc har jag så jag klarar mig , 2x 250 gig!

Tror att dett är mitt moderkort men är inte säker googlade till

Moderkort:MSI K8N Neo4 nForce4 Ultra Socket 939


Min dator lider lite av små värmeproblem som bör fixas med lite trixs och knep! beställning av fläktar är på väg och ska göra lite mer hål i chassiet.


Nu till min fråga vet någon om det finns något bättre grafikkort som jag kan köpa utan att behöva byta ut mitt moderkort som jag kan använda mina ddr1:or till


Ram minnen som jag funderar över är

4st HyperX/1GB 400MHz DDR Non-ECC CL2 eller liknande så jag får 4gig ram iallafall

http://www.dataparadiset.com/p rodinfo.aspx?pid=152784 (minnerna är i länken)


Hade varit tacksam över svar, och ni som skriver google it eller någon annan onödig kommentar kan skita i att kommentera , postar denna tråd pga. brist av kunskap.
Föregående tråd
Nästa tråd

9 kommentarer — skriv kommentar

Kommentarerna nedan är skrivna av användare på Fragbite. Fragbite granskar inte sanningshalten i texten och du uppmanas att själv kritiskt granska och bemöta texten. Förutsätt inte att innehållet i texterna är sanning.
Visa 9 kommentarer

Skriv en kommentar

Laddar..