1
Matteproblem
Postat av allahdenallsmektige den 7 September 2009, 16:11
7 kommentarer · 183 träffar
Idag fick vi en uppgift i skolan att göra på mattelektionen som vi aldrig kom fram till svaret på. Jag undrar hur man gör för att räkna ut den. Kommer inte ihåg exakt hur den var, men jag kan berätta grunderna på det jag kommer ihåg.
Det var två killar som skulle köpa 10 små pizzor, men de funderade på om man kunde få dem billigare om man köpte och blandade stora, små och mellanpizzor. En liten pizza var 706,5cm^2 och kostade 30 kr och ca 0,042kr/cm^2. Mellan pizzan var 1256cm^2 och kostade 45 kr och 0.0358kr/cm^2.
Den stora pizzan var 1962,5 cm^2 och kostade 70 kr och 0.0356kr/cm^2.
Vilket blir det billigaste alternativet? Ni behöver inte säga svaret bara hur man ska räkna.
Tack på förhand:)
Edit: De skulle köpa 10 små, men bestämde sig för att blanda stor, små och mellanstora för att få det billigare och få fram samma mängd som 10 små.
Det var två killar som skulle köpa 10 små pizzor, men de funderade på om man kunde få dem billigare om man köpte och blandade stora, små och mellanpizzor. En liten pizza var 706,5cm^2 och kostade 30 kr och ca 0,042kr/cm^2. Mellan pizzan var 1256cm^2 och kostade 45 kr och 0.0358kr/cm^2.
Den stora pizzan var 1962,5 cm^2 och kostade 70 kr och 0.0356kr/cm^2.
Vilket blir det billigaste alternativet? Ni behöver inte säga svaret bara hur man ska räkna.
Tack på förhand:)
Edit: De skulle köpa 10 små, men bestämde sig för att blanda stor, små och mellanstora för att få det billigare och få fram samma mängd som 10 små.
Är matte roligt?
18 personer har röstat






