×
Felmeddelande :( Din CSS har inte laddats som den ska. Testa reloada sidan.
1

INIT College, skola eller pengafifflare?

Postat av Anwar G den 3 Juni 2009, 20:49
4 kommentarer · 944 träffar
Alla drömmer om att få börja på ett bra gymnasium, det de inte vet är att det finns skolor som krossar drömmar, hjärtan och de får dina 3 år att likna ett helvete. En av de värsta skolorna är International IT College of Sweden (INIT COLLEGE)


”International IT College of Sweden, är en fristående gymnasieskola som finns i Stockholm och Göteborg. Inriktningen i skolan är mot IT och engelska inom de fem programmen samhällsvetenskap, naturvetenskap, teknik, el och media.” Så lyder en del av informationen om INIT College på Wikipedia.


Här nedan kommer information om varför just du inte bör börja på INIT College.

Ledning

”En korrupt ledning”, ”Idiot till rektor”, ”Penga-kåta” är ord och meningar som man ofta får höra när man pratar om ledningen på INIT College. En fd rektor som ursprungligen kommer från Iran och fortfarande är kvar i styrelsen, vad gör han där kan man fråga sig. Den nuvarande rektorn är egentligen en matte lärare som gått en rektorsutbildning i 4 veckor och endast är 28 år gammal.


Styrelsen och ledningen har fått rätt mycket kritik, internet från elever men även från utomstående.

”Skolan har fått kritik i Dagens Nyheter rörande hur de agerat i ett ärende då en av dess elever i maj 2008 knivskars utanför skolan av en elev från en närliggande skola. Efter publiceringen av kritiken intervjuade DN också den före detta läraren Karl Ågerup, som skrivit boken Barnens Marknad om sin tid på skolan. Ågerup uppger bland annat att skolledningen sätter ekonomisk vinning framför elevernas väl. Han uppger också att rektor ska ha ändrat ett underkänt betyg.

Skolans ledningsgrupp har tillbakavisat kritiken” är också skriven på Wikipedia.


För att diskutera, har detta drabbats er och vad tycker ni allmänt.
Föregående tråd
Nästa tråd

4 kommentarer — skriv kommentar

Kommentarerna nedan är skrivna av användare på Fragbite. Fragbite granskar inte sanningshalten i texten och du uppmanas att själv kritiskt granska och bemöta texten. Förutsätt inte att innehållet i texterna är sanning.
Visa 4 kommentarer

Skriv en kommentar

Laddar..