1
Matte problem
Postat av soloedwin den 20 Januari 2009, 17:33
9 kommentarer · 66 träffar
ett konditori blandar masipan som kostar 12kr/hg med likör som kostar 18 kr/hg. Denna blandning säljer man för 14 kr /hg. Hur många hekto av varje sort tar man till en blandning som väger 1,8 kg?






