1
Låt oss kalla henne Lisa.
Postat av RANDOMSNUBBE_PP den 30 December 2008, 00:37
296 kommentarer · 233 träffar
Tjarå fägbite
Hade tänkt att skriva en tråd om en tös. Det blir en av mina enda och första också för den delen. Känner att jag måste skriva av mig, och visste inte vart jag skulle vända mig. Har vart nära att snacka me morsan. Vet att hon hade hjälpt mig och förstått men börjar här i alla fall.
Det lär finnas en del stavfel samt gramatikfel lite här och var men det får ni leva med. Detta är trots allt ingen svenska uppgift.
Har gjort en annan tråd, som kan liknas vid denna. Handlar om en annan tjej dock. Skriv meddelande om du känner för att läsa den med. (finns inte på profil, gjorde denna bara för denna tråden)
I vilket fall hänger jag inte så mycket på denna hemsidan. Ibland på kvällarna bara när jag har tråkigt, kan det va kul att roa sig genom att läsa lite roliga trådar. Hade tänkt att skriva om ett litet kärleksproblem, och eftersom att jag är på skrivhumör kan det hända att det blir långt. _OBS_ Namnen i texten är påhittade.
Sommarn -07 var jag på ett speciellt läger. Åkte dit tillsammans med 4 polare, varav en är tjej. Den här tjej kompisen, låt oss kalla henne Annabelle, var innan lägret kompis med den här tjejen som detta handlar om, och henne kan vi kalla Lisa. Visste inte så mycket om henne, hade bara hört att hon var snygg typ. Lägret, som var ca en månad långt, var det bästa jag gjort, i hela mitt liv.
Jag tyckte inte att Lisa var något speciellt. Eller tja, hon såg väl bra ut och så. Men fick inte så värst bra kontakt med henne. Vi blev bara kompisar liksom, precis som med alla andra på lägret. Dessutom hade hon pojkvän så saksamma.
Nu har det gått ca 1.5 år sedan lägret var, ett tag sen med andra ord. Vissa av de personerna man träffade där är man bundis med än idag. Men vissa pratade man aldrig med mer. Man fick ju allas msn och så, men ändå. Lisa var en sån jag inte pratade med mer.
För ca en månad sen fick jag på något vänster kontakt med Lisa igen. Började snacka lite på msn osv. sen telefon. Vi bestämde oss för att ses och prata, mest om lägret men också hur vi hade haft det etc, men vi beestämde aldrig något.
Några dagar senare hade Annabelle (min gamla kompis) fest. Hon och Lisa är skitbra polare, även om Lisa bor ca 2 mil bort från oss. Lisa var där, men jag skulle hem till en annan tjejkompis på fest. Det var dock inte roligt där, så jag bestämde mig för att dra hem. Ringde till Lisa på hemvägen och fick reda på att hon var i närheten. Eller ja, det var iofs rätt långt även om det var i samma ort. Hon tyckte att jag skulle komma dit så vi kunde ses. Hur fan då, tänkte jag. Då ser jag den.
Sparkcykeln som stod intill ett hus var perfekt. Tog den och åkte genom hela "stan" för att komma till Annabelle. Tog ca 1 tim men var onykter så det var faktiskt jävligt kul och lyssnade på musik samtidigt ändå. Tillslut kom jag fram, så tog upp mobilen och ringde för att be henne komma ut och möta mig. Kl var runt 02:00 nu.
Hon kom ut, och när hon stod där i dörren. Herrejävlar vad snygg hon var. Kunde inte minnas att hon såg ut såhär. Vi tittade bara på varandra. Sen kramades vi i säkert 5 minuter utan att säga någonting. Vi gick in, det var förjävla kallt ute.
Det sjuka är nu, att Lisa är fortfarande tillsammans med sin kille. Snart 2 år långt förhållande.
Nästan alla hade dragit hem från festen, bara de som skulle sova över som var kvar. Träffade lite gamla polare där som var roliga att träffa igen också. Klockan tickade och folk började gå och lägga sig. Jag hade en bit hem så fick sova över jag med. Jag och Lisa gick o la oss i en säng där vi bara låg och pratade. Vi var båda lite onyktra men fan va de kändes skönt asså. Vi pratade om allt möjligt hela natten lång, hade fan inte träffat henne på nästan 2 år men det kändes som att jag kände henne utan och innan. Dessutom kom vi fram till att vi hade jävligt mycket gemensamt. Hon hade sagt tidigare på kvällen att hon hade piercat bröstvårtan, så efter ett tag frågade jag henne när vi låg där:
Jag: Vilken tutte var det du hade piercat?
Hon: Denna (hon tog min hand mot sitt bröst, blev lite chockad)
Jag: Jag känner inte.
Hon: (Tar av sig t-shirten, hon sov utan BH och låter mig känna, och ja, där var den)
Jag tänkte bara vad gör hon, har hon inte ett seriöst förhållande? Vi fortsatte mysa hela natten, ganska intensivt fast vi gjorde inget mer. Sov knappt nånting. Åkte hem dagen efter och skrev ett sms på väg hem.
Jag: Tack för en mysig natt, Lisa. :)
Hon: Tack själv ****** :).
Vi började prata igen typ två dagar senare. Hon berättade att hon hade känt sig pirrig osv. när vi låg där. Detta var så sjukt, vi kände likadant för varandra, så där det gör innan man blir kär typ. Och vi hade bara träffats en gång. Det var det sjukaste.
Vi pratade jättemycket hela nästa vecka men ingen av hos hade tid att träffas. Kunde verkligen inte sluta tänka på henne. Berättade för henne hur jag kände och visste inte vad jag skulle vänta mig.
(SMS) Jag: Jag kan fan inte sluta tänka på dig.
Hon: Jag får fan säga detsamma.
Jag: "Hennes pojkväns namn" då?!
Hon: Jag vet.. men jag kan ju inte sluta tänka på dig ändå! Vad har du gjort med mig egentligen? ^^
Jag: Jag vet inte, det är helt sjukt det här :) Jag har bara försökt sluta göra det så mycket. Känns så fel när du har pojkvän, plus att ni har varit tillsammans så länge.. Vill inte sabba något vet du.
Hon: Jag har då inte försökt sluta.. Tycker det är mysigt att tänka på dig ^^, äsch. Så kan du ju inte tänka. Förstör du något har jag vart med och påverkat. ;)
Jag: Menade inte så alltså :P Men jaa. Vad ska vi göra hjärtat? Vill gärna träffa dig.
Hon: Jag vill med! Men jag kan ju inte innan jag åker :o
Dessutom hade jag sjukt mycket att göra i skolan också. Lisa skulle utomlands i ca 2.5 veckor och hon kommer hem den 7 januari. Jag har pratat lite med henne nu när hon har vart borta och hon sa att det första hon ska göra när hon kommer hem är att träffa mig. Dessutom frågade hon ifall jag ville sova hos henne då.
Den här tjejen är jävligt speciell ska jag säga er. Jag vet, man säger så när man är kär, men hon är det verkligen. Väldigt mogen, verkligen hur snäll som helst, GALET snygg osv osv. MEN.
Det är en sak. Lisa har haft en sjukdom som har fullkomligt sabbat hennes liv. Den har gjort en negativ inverkan på hennes kropp, men ändå har är den sjukt snygg. Kan ni lista ut vad det är? Hon är fortfarande inte helt frisk, så vissa problem kvarstår. Hon är alltså väldigt speciell.
Nu är jag alltså i behov av lite kloka råd. Hur ska jag gå till väga? Ska jag skita i att hon har en pojkvän och sabba deras långa fina förhållande?
Är ganska säker på att jag är kär i henne. Vill inget annat än träffa henne nu.
Tyck vad ni vill om mig nu. Det ända kommentarerna jag kommer bry mig om är de seriösa som försöker hjälpa mig.
Här är lite låtar som får mig att tänka på henne, som hon har skickat etc. :) Hon har grym musik smak imo, något vi hade gemensamt.
http://www.youtube.com/watch?v =ZBROeLlCW6Q
http://www.youtube.com/watch?v =ioaPk5bdTkA&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v =2fGC7hkzVvc
http://www.youtube.com/watch?v =wsLSrHSHnBE
EDIT 1:
Först ville jag bara tacka för de seriösa svaren, de har faktiskt hjälpt mig!
När jag vaknade imorse, eller ja, kl var kanske halv 3, hade jag fått sms av Lisa, från det landet där hon är. Det stod liknande;
Hon: Ville bara säga att jag hade en sån jäkla mysig dröm om dig i natt :o men fråga inte vad den handlar om.. det håller jag för mig själv ;) haha. Puss på dig :)
Jag: Jag har drömt om dig flera nätter det här lovet. Ljuger inte. Vill bara ligga och mysa i en säng med dig nu :( Du får berätta vad den handlade om när du kommit hem? :) Pusspuss
Hon: Vilket sammanträffande du :o Då ska du få göra det också. Det lovar jag dig :) Ja, du ska få höra i detalj när jag kommer hem snygging ;) puss på dig!
Så här har jag tänkt att gå till väga:
När hon kommer hem lär hon ju träffa någon kompis eller något först av allt. Kanske även sin pojkvän? Hon har ju sagt att hon vill att jag kommer hem till henne på kvällen i alla fall. Då ska jag ta ett allvarligt snack med henne, och prata igenom hur vi ska göra, och jag ska få henne att förstå att jag vill verkligen inte att hon är otrogen (tror inte att hon skulle vara det).
Hon ska förstå att jag vill inte göra något med henne så länge hon är tillsammans med hennes pojkvän. Jag ska också fråga henne hur mycket hon gillar honom samt mig, vad hon har för planer etc.
Edit kommer! :)
EDIT 2:
Dåså vare väl dags för en edit eller vad säger ni? Sisådär 3 månader sen :)
Ledsen, jag beslutade mig för att inte skriva något mer då vi förlorade kontakten. På bara några få dagar slutade vi prata, helt och hållet. Kan inte begripa varför bara.
Jag vill tacka för alla seriösa kommentarer och svar, känns skönt att folk gillar läsandet + att få hjälp av er. Har fått en hel del riktigt bra hjälp, speciellt av en viss person som vet vem du är :). Vi kom fram till att anledningen varför Lisa fortfarande är så fast vid sin pojkvän är att under hela den perioden som de vart tillsammans har hon på något sätt fäst sig vid honom. Att Lisa har haft ganska mycket problem under de senaste 2 åren hjälper ju knappast, då en pojkvän är någon som ska hjälpa till med sånt här.
Jag tror att så fort hon fick det jobbigt gick hon till honom och han fick trösta henne. Därför tror jag att hon har svårt att släppa honom, hon är rädd att "hon inte kommer klara sig utan honom". Kan vi ha rätt?
I vilket fall, varför jag nu kommer med edit, är p.g.a. att jag satt nu efter skolan framför lite FB läsande (sitter och skrattar åt snilleblixt) får jag ett sms av henne. Inte hört av henne på månader. SÅ FORT jag såg att det var från henne kved det till så där i magen ni vet. Som det kan kännas kanske om man är riktigt nervös.
Genom sms pratade vi lite om "du försvann :)" "nej, du försvann ;)" osv. Vi bestämde även att eftersom ingen har något planerat i helgen skulle vi ses. Jag talade inte riiiktigt sanning nu eftersom att jag om några få timmar ska på lan. Men att jag ljög i det läget betyder väl bara något bra om man tänker efter? Att jag hellre är med henne än lanar alltså. Mina polare bryr sig nog inte om jag drar från lanet en kväll etc.
Vad tror ni FB? Vad kommer hända?! Kommer känslorna tillbaka?!
_OCH NEJ, JAG TÄNKER INTE HA NÅGOT ORALT/SEXUELLT UMGÄNGE MED HENNE DÅ HON INTE FÅR VARA OTROGEN. FÖR MIG._
Hade tänkt att skriva en tråd om en tös. Det blir en av mina enda och första också för den delen. Känner att jag måste skriva av mig, och visste inte vart jag skulle vända mig. Har vart nära att snacka me morsan. Vet att hon hade hjälpt mig och förstått men börjar här i alla fall.
Det lär finnas en del stavfel samt gramatikfel lite här och var men det får ni leva med. Detta är trots allt ingen svenska uppgift.
Har gjort en annan tråd, som kan liknas vid denna. Handlar om en annan tjej dock. Skriv meddelande om du känner för att läsa den med. (finns inte på profil, gjorde denna bara för denna tråden)
I vilket fall hänger jag inte så mycket på denna hemsidan. Ibland på kvällarna bara när jag har tråkigt, kan det va kul att roa sig genom att läsa lite roliga trådar. Hade tänkt att skriva om ett litet kärleksproblem, och eftersom att jag är på skrivhumör kan det hända att det blir långt. _OBS_ Namnen i texten är påhittade.
Sommarn -07 var jag på ett speciellt läger. Åkte dit tillsammans med 4 polare, varav en är tjej. Den här tjej kompisen, låt oss kalla henne Annabelle, var innan lägret kompis med den här tjejen som detta handlar om, och henne kan vi kalla Lisa. Visste inte så mycket om henne, hade bara hört att hon var snygg typ. Lägret, som var ca en månad långt, var det bästa jag gjort, i hela mitt liv.
Jag tyckte inte att Lisa var något speciellt. Eller tja, hon såg väl bra ut och så. Men fick inte så värst bra kontakt med henne. Vi blev bara kompisar liksom, precis som med alla andra på lägret. Dessutom hade hon pojkvän så saksamma.
Nu har det gått ca 1.5 år sedan lägret var, ett tag sen med andra ord. Vissa av de personerna man träffade där är man bundis med än idag. Men vissa pratade man aldrig med mer. Man fick ju allas msn och så, men ändå. Lisa var en sån jag inte pratade med mer.
För ca en månad sen fick jag på något vänster kontakt med Lisa igen. Började snacka lite på msn osv. sen telefon. Vi bestämde oss för att ses och prata, mest om lägret men också hur vi hade haft det etc, men vi beestämde aldrig något.
Några dagar senare hade Annabelle (min gamla kompis) fest. Hon och Lisa är skitbra polare, även om Lisa bor ca 2 mil bort från oss. Lisa var där, men jag skulle hem till en annan tjejkompis på fest. Det var dock inte roligt där, så jag bestämde mig för att dra hem. Ringde till Lisa på hemvägen och fick reda på att hon var i närheten. Eller ja, det var iofs rätt långt även om det var i samma ort. Hon tyckte att jag skulle komma dit så vi kunde ses. Hur fan då, tänkte jag. Då ser jag den.
Sparkcykeln som stod intill ett hus var perfekt. Tog den och åkte genom hela "stan" för att komma till Annabelle. Tog ca 1 tim men var onykter så det var faktiskt jävligt kul och lyssnade på musik samtidigt ändå. Tillslut kom jag fram, så tog upp mobilen och ringde för att be henne komma ut och möta mig. Kl var runt 02:00 nu.
Hon kom ut, och när hon stod där i dörren. Herrejävlar vad snygg hon var. Kunde inte minnas att hon såg ut såhär. Vi tittade bara på varandra. Sen kramades vi i säkert 5 minuter utan att säga någonting. Vi gick in, det var förjävla kallt ute.
Det sjuka är nu, att Lisa är fortfarande tillsammans med sin kille. Snart 2 år långt förhållande.
Nästan alla hade dragit hem från festen, bara de som skulle sova över som var kvar. Träffade lite gamla polare där som var roliga att träffa igen också. Klockan tickade och folk började gå och lägga sig. Jag hade en bit hem så fick sova över jag med. Jag och Lisa gick o la oss i en säng där vi bara låg och pratade. Vi var båda lite onyktra men fan va de kändes skönt asså. Vi pratade om allt möjligt hela natten lång, hade fan inte träffat henne på nästan 2 år men det kändes som att jag kände henne utan och innan. Dessutom kom vi fram till att vi hade jävligt mycket gemensamt. Hon hade sagt tidigare på kvällen att hon hade piercat bröstvårtan, så efter ett tag frågade jag henne när vi låg där:
Jag: Vilken tutte var det du hade piercat?
Hon: Denna (hon tog min hand mot sitt bröst, blev lite chockad)
Jag: Jag känner inte.
Hon: (Tar av sig t-shirten, hon sov utan BH och låter mig känna, och ja, där var den)
Jag tänkte bara vad gör hon, har hon inte ett seriöst förhållande? Vi fortsatte mysa hela natten, ganska intensivt fast vi gjorde inget mer. Sov knappt nånting. Åkte hem dagen efter och skrev ett sms på väg hem.
Jag: Tack för en mysig natt, Lisa. :)
Hon: Tack själv ****** :).
Vi började prata igen typ två dagar senare. Hon berättade att hon hade känt sig pirrig osv. när vi låg där. Detta var så sjukt, vi kände likadant för varandra, så där det gör innan man blir kär typ. Och vi hade bara träffats en gång. Det var det sjukaste.
Vi pratade jättemycket hela nästa vecka men ingen av hos hade tid att träffas. Kunde verkligen inte sluta tänka på henne. Berättade för henne hur jag kände och visste inte vad jag skulle vänta mig.
(SMS) Jag: Jag kan fan inte sluta tänka på dig.
Hon: Jag får fan säga detsamma.
Jag: "Hennes pojkväns namn" då?!
Hon: Jag vet.. men jag kan ju inte sluta tänka på dig ändå! Vad har du gjort med mig egentligen? ^^
Jag: Jag vet inte, det är helt sjukt det här :) Jag har bara försökt sluta göra det så mycket. Känns så fel när du har pojkvän, plus att ni har varit tillsammans så länge.. Vill inte sabba något vet du.
Hon: Jag har då inte försökt sluta.. Tycker det är mysigt att tänka på dig ^^, äsch. Så kan du ju inte tänka. Förstör du något har jag vart med och påverkat. ;)
Jag: Menade inte så alltså :P Men jaa. Vad ska vi göra hjärtat? Vill gärna träffa dig.
Hon: Jag vill med! Men jag kan ju inte innan jag åker :o
Dessutom hade jag sjukt mycket att göra i skolan också. Lisa skulle utomlands i ca 2.5 veckor och hon kommer hem den 7 januari. Jag har pratat lite med henne nu när hon har vart borta och hon sa att det första hon ska göra när hon kommer hem är att träffa mig. Dessutom frågade hon ifall jag ville sova hos henne då.
Den här tjejen är jävligt speciell ska jag säga er. Jag vet, man säger så när man är kär, men hon är det verkligen. Väldigt mogen, verkligen hur snäll som helst, GALET snygg osv osv. MEN.
Det är en sak. Lisa har haft en sjukdom som har fullkomligt sabbat hennes liv. Den har gjort en negativ inverkan på hennes kropp, men ändå har är den sjukt snygg. Kan ni lista ut vad det är? Hon är fortfarande inte helt frisk, så vissa problem kvarstår. Hon är alltså väldigt speciell.
Nu är jag alltså i behov av lite kloka råd. Hur ska jag gå till väga? Ska jag skita i att hon har en pojkvän och sabba deras långa fina förhållande?
Är ganska säker på att jag är kär i henne. Vill inget annat än träffa henne nu.
Tyck vad ni vill om mig nu. Det ända kommentarerna jag kommer bry mig om är de seriösa som försöker hjälpa mig.
Här är lite låtar som får mig att tänka på henne, som hon har skickat etc. :) Hon har grym musik smak imo, något vi hade gemensamt.
http://www.youtube.com/watch?v =ZBROeLlCW6Q
http://www.youtube.com/watch?v =ioaPk5bdTkA&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v =2fGC7hkzVvc
http://www.youtube.com/watch?v =wsLSrHSHnBE
EDIT 1:
Först ville jag bara tacka för de seriösa svaren, de har faktiskt hjälpt mig!
När jag vaknade imorse, eller ja, kl var kanske halv 3, hade jag fått sms av Lisa, från det landet där hon är. Det stod liknande;
Hon: Ville bara säga att jag hade en sån jäkla mysig dröm om dig i natt :o men fråga inte vad den handlar om.. det håller jag för mig själv ;) haha. Puss på dig :)
Jag: Jag har drömt om dig flera nätter det här lovet. Ljuger inte. Vill bara ligga och mysa i en säng med dig nu :( Du får berätta vad den handlade om när du kommit hem? :) Pusspuss
Hon: Vilket sammanträffande du :o Då ska du få göra det också. Det lovar jag dig :) Ja, du ska få höra i detalj när jag kommer hem snygging ;) puss på dig!
Så här har jag tänkt att gå till väga:
När hon kommer hem lär hon ju träffa någon kompis eller något först av allt. Kanske även sin pojkvän? Hon har ju sagt att hon vill att jag kommer hem till henne på kvällen i alla fall. Då ska jag ta ett allvarligt snack med henne, och prata igenom hur vi ska göra, och jag ska få henne att förstå att jag vill verkligen inte att hon är otrogen (tror inte att hon skulle vara det).
Hon ska förstå att jag vill inte göra något med henne så länge hon är tillsammans med hennes pojkvän. Jag ska också fråga henne hur mycket hon gillar honom samt mig, vad hon har för planer etc.
Edit kommer! :)
EDIT 2:
Dåså vare väl dags för en edit eller vad säger ni? Sisådär 3 månader sen :)
Ledsen, jag beslutade mig för att inte skriva något mer då vi förlorade kontakten. På bara några få dagar slutade vi prata, helt och hållet. Kan inte begripa varför bara.
Jag vill tacka för alla seriösa kommentarer och svar, känns skönt att folk gillar läsandet + att få hjälp av er. Har fått en hel del riktigt bra hjälp, speciellt av en viss person som vet vem du är :). Vi kom fram till att anledningen varför Lisa fortfarande är så fast vid sin pojkvän är att under hela den perioden som de vart tillsammans har hon på något sätt fäst sig vid honom. Att Lisa har haft ganska mycket problem under de senaste 2 åren hjälper ju knappast, då en pojkvän är någon som ska hjälpa till med sånt här.
Jag tror att så fort hon fick det jobbigt gick hon till honom och han fick trösta henne. Därför tror jag att hon har svårt att släppa honom, hon är rädd att "hon inte kommer klara sig utan honom". Kan vi ha rätt?
I vilket fall, varför jag nu kommer med edit, är p.g.a. att jag satt nu efter skolan framför lite FB läsande (sitter och skrattar åt snilleblixt) får jag ett sms av henne. Inte hört av henne på månader. SÅ FORT jag såg att det var från henne kved det till så där i magen ni vet. Som det kan kännas kanske om man är riktigt nervös.
Genom sms pratade vi lite om "du försvann :)" "nej, du försvann ;)" osv. Vi bestämde även att eftersom ingen har något planerat i helgen skulle vi ses. Jag talade inte riiiktigt sanning nu eftersom att jag om några få timmar ska på lan. Men att jag ljög i det läget betyder väl bara något bra om man tänker efter? Att jag hellre är med henne än lanar alltså. Mina polare bryr sig nog inte om jag drar från lanet en kväll etc.
Vad tror ni FB? Vad kommer hända?! Kommer känslorna tillbaka?!
_OCH NEJ, JAG TÄNKER INTE HA NÅGOT ORALT/SEXUELLT UMGÄNGE MED HENNE DÅ HON INTE FÅR VARA OTROGEN. FÖR MIG._





