×
Felmeddelande :( Din CSS har inte laddats som den ska. Testa reloada sidan.
1

Valetudo VS. Thaiboxning (Muay Thai)

Postat av Kingfisher den 7 September 2008, 20:14
19 kommentarer · 62 träffar
Godkväll fragbite!


Jag och polarna har bestämt oss att börja på nån kampsport, det står mellan Valetudo och Thaiboxning, vi har lite frågor om de två olika sporterna:

Vem skulle vinna av en Valetudo kille och en Thaiboxare i en boxningsring?

Thaiboxning går ju väldigt mycket ut på sparkar, knän, och armbågar. Medans Valetudo går mer ut på att få den andra att "tapouta" genom att ta ett bra grepp eller helt enkelt slå sönder den andra.

Vi gillar verkligen Valetudo handskarna samt byxorna, medans Thaikläderna är lite mer.. fjolliga, korta byxor, massa skydd under 18 (som vi är) osv.

Vad ger bäst träning av sporterna? Vilken lär man sig ta mest stryk i?

Okej fragbite, berätta gärna vad ni tycker om Valetudo och Thaiboxning, så vi kan bestämma oss vad vi ska börja på. Vi kanske går nån match när vi har gått ett tag.
Föregående tråd
Nästa tråd

19 kommentarer — skriv kommentar

Kommentarerna nedan är skrivna av användare på Fragbite. Fragbite granskar inte sanningshalten i texten och du uppmanas att själv kritiskt granska och bemöta texten. Förutsätt inte att innehållet i texterna är sanning.
Visa 19 kommentarer

Skriv en kommentar

Laddar..