×
Felmeddelande :( Din CSS har inte laddats som den ska. Testa reloada sidan.
1

Förgasar problem

Postat av nygaaard den 17 Maj 2008, 19:31
65 kommentarer · 9 058 träffar
Tjena, har en aerox -03 som jag har lite problem med nu.

Det är så att jag skulle rensa förgasaren på skit, så jag skruvade bort den och skruvade istär allt som gick ifrån den. Sen blåste jag ren den med tryckluft och sedan skruvade jag ihop förgasaren igen, med alla delar jag hade skruvat bort från den.


Men nu efter att jag har satt tillbaka förgasaren på insuget och har satt dit alla slangar osv som var på från början, så startar inte moppen.

När man kickar så hör man att den går runt, men det kommer ingen bensin från bensinslangen in till förgasaren. Tändstifet är blött och luktar lite bensin faktiskt.

Men den startar inte alls. Vad kan det vara tror ni?


En fråga till som jag har är de 3 slangar som går in i sidan på förgasaren, vad gör de?

För det är som 2 likadana slangar som innehåller kylarvätska (om jag inte har fel?) och den tredje, vad gör den?


Min förgasare är av märket Dellorto och är en 12mm :)


Någon som har en aning om vad felet kan vara? :S


EDIT: Har fått igång moppen nu. Läs #46 för mer info :) Tack för all hjälp!
Föregående tråd

65 kommentarer — skriv kommentar

Kommentarerna nedan är skrivna av användare på Fragbite. Fragbite granskar inte sanningshalten i texten och du uppmanas att själv kritiskt granska och bemöta texten. Förutsätt inte att innehållet i texterna är sanning.
Visa 65 kommentarer

Skriv en kommentar

Laddar..