×
Felmeddelande :( Din CSS har inte laddats som den ska. Testa reloada sidan.
1

Kyrkan vs Vetenskapen

Postat av M&M♥ den 3 Oktober 2007, 21:10
11 kommentarer · 68 träffar
God kväll Fragbite!

Håller på och skriver ett arbete i historian angående kyrkan och dess kamp mot vetenskapen. Min frågeställning är: Vilka metoder använde den katolska kyrkan för att behålla makten under Nya tiden?

Nya tiden är epoken under 1500-1700-talet, då bl.a. Galileo Galilei fick avsäga sig allt han hade skrivit och sattes i husarrest under resten av sitt liv.

Jag ska helt enkelt svara på vilka metoder kyrkan använde sig av, t.ex. det ovan och bokbål. Vad fanns det mer för metoder de använde sig av? Sedan hade jag även tänkt svara på om detta var bra eller dåliga metoder.

Så nu tänkte jag höra om några här har något att bidra med. Diskutera om vad ni tycker.

Tack och hej.

Var Kyrkan effektiv i kampen mot vetenskapen?

27 personer har röstat
Föregående tråd
Nästa tråd

11 kommentarer — skriv kommentar

Kommentarerna nedan är skrivna av användare på Fragbite. Fragbite granskar inte sanningshalten i texten och du uppmanas att själv kritiskt granska och bemöta texten. Förutsätt inte att innehållet i texterna är sanning.
Visa 11 kommentarer

Skriv en kommentar

Laddar..