×
Felmeddelande :( Din CSS har inte laddats som den ska. Testa reloada sidan.
1

ps3 ska göra en kopia av wii

Postat av Jeeper! den 17 December 2006, 18:58
116 kommentarer · 62 träffar
ja , man undrade ju hur länge det skulle ta innan sony skulle kopiera nintendo (igen).....

Reaktionerna på Nintendo Wiis handkontroller har varit väldigt positiva, vilket har lett att Sonys dyrare, mer funktionella och avancerade spelkonsol hamnat i skuggan. Ett sätt att komma ur skuggan är att helt enkel släppa ett tillbehör till PS3an som kan ta upp kampen med Wii-kontrollen.

Playstation 3-kontrollen är redan lutningskänslig, vilket gör att spelaren till exempel kan styra en bil genom att luta kontrollen åt olika håll. Men nu verkar Sony vilja ta det ett steg längre. Sonys senaste patentansökning gäller en handhållen kontroll som känner av alla slags rörelser.

Sony beskriver i patentansökningen bland annat att kontrollen ska kunna vridas, skakas och svingas för att styra händelser i spelen. Rörelserna ska kännas av med hjälp av fyra lysdioder på själva handkontrollen, med hjälp av en kamera vid spelarens tv-skärm som ska ta snabba bilder av lysdioderna för att bestämma hastighet och läge.

ja..... vad ska man säga.....
Föregående tråd
Nästa tråd

116 kommentarer — skriv kommentar

Kommentarerna nedan är skrivna av användare på Fragbite. Fragbite granskar inte sanningshalten i texten och du uppmanas att själv kritiskt granska och bemöta texten. Förutsätt inte att innehållet i texterna är sanning.
Visa 116 kommentarer

Skriv en kommentar

Laddar..