×
Felmeddelande :( Din CSS har inte laddats som den ska. Testa reloada sidan.
1

HD-DVD/Blue Ray

Postat av stoffe den 11 December 2006, 21:22
4 kommentarer · 68 träffar
Hej!

Jag är sugen på att köpa en projektor , men jag är lite förvirrad! Det pågår ju en strid mellan blueray och HD DVD så jag undrar om jag nu går o köper en projektor som stödjer HDTV kommer jag endast kunna spela upp HD-DVD då? Eller fungerar det även att spela upp och få det bästa ur Blue ray formatet då med?

Sedan är min andra fråga ang HD-sound, har nu 5.1 Ljud hemma nu klarar att spela upp DTS ljud osv. Men HD-sound? kräver det ytterligare en ny reciver o typ 7.1 ljud? eller vad är grässtnittet för det? Vem orkar ha 8 högtalare bara för att få ut det lixsom?

Hade tänkt mig Hitach PJ-Tx300 projektor, och sedan när väl det bästämda formatet kommer bara köpa den typ av spelare som kommer anvädas på marknaden...tills vidare får min DVD duga bra.

Tacksam för svar

mvh

Kristoffer.
Föregående tråd
Nästa tråd

4 kommentarer — skriv kommentar

Kommentarerna nedan är skrivna av användare på Fragbite. Fragbite granskar inte sanningshalten i texten och du uppmanas att själv kritiskt granska och bemöta texten. Förutsätt inte att innehållet i texterna är sanning.
Visa 4 kommentarer

Skriv en kommentar

Laddar..