×
Felmeddelande :( Din CSS har inte laddats som den ska. Testa reloada sidan.
1

Riktigt dumt av dessa

Postat av Memores den 1 September 2006, 18:04
60 kommentarer · 74 träffar
http://www.aftonbladet.se/vss/ nyheter/story/0,2789,880767,00 .html

ni som orkar inte trycka upp länken, så står det så här:

Unga pojkar jagas av polisen
Eslöv.
I två timmar plågade ungdomsgänget den handikappade mannen.
Nu jagas de av polisen, misstänkta för en lång rad brott.
Vi vet var vi ska leta, säger kommissarie Sven-Erik Mellby vid Eslövspolisen till Sydsvenska Dagbladet.
I onsdags trängde sig pojkarna in till den 40-årige mannen, misshandlade och hotade honom. Enligt Sydsvenskans nätupplaga blev mannen hotad med kniv och dessutom slagen när han vägrade att ta av sig byxorna.
Innan pojkarna gick hällde de sköljmedel över mannen, trampade sönder hans skivsamling och stal hans mobiltelefon och en kamera.

Sexuellt ofredande
De fem ungdomarna är mellan 11 och 15 år gamla, och de misstänks för hemfridsbrott, misshandel, skadegörelse, sexuellt ofredande, olaga hot och stöld.
Pojkarna ska ha trakasserat mannen och andra handikappade personer tidigare.
– Men det har aldrig gått så här långt, säger Sven-Erik Mellby. Vid ett tillfälle blev en person omringad och bestulen på sin plånbok.

Gott hopp om att hitta dem
Eftersom pojkarna är så pass unga kommer de att lämnas över till de sociala myndigheterna.
- Utredningsarbetet pågår och vi har gott hopp om att hitta ungdomarna. Vi vet var vi skall leta, säger kommissarie Sven-Erik Mellby.

Dumt av dem eller hur?

60 kommentarer — skriv kommentar

Kommentarerna nedan är skrivna av användare på Fragbite. Fragbite granskar inte sanningshalten i texten och du uppmanas att själv kritiskt granska och bemöta texten. Förutsätt inte att innehållet i texterna är sanning.
Visa 60 kommentarer

Skriv en kommentar

Laddar..