×
Felmeddelande :( Din CSS har inte laddats som den ska. Testa reloada sidan.
1

Skatt i USA resp. Sverige

Postat av kzzpzz den 14 April 2006, 12:26
158 kommentarer · 214 träffar
Som ni många vet så har vi jävligt hög skatt i Sverige. Dryga 33,3 % vilket är högt. Men dock får vi alla som går i skolan mat, sjukvård och annat. I USA däremot, är det mycket lägre skatt, dock beror det dock på stat (state tax och federal tax). Genom att man betalar mindre får man betala sjukvården i skyhöga summor, (gäller att ha mkt pengar osv). Att bo i USA så gäller det att ha jobb och vara frisk, för det är inte som här i Sverige, med social, deras är väl föga. Men iaf, där skulle du inte överleva utan jobb o sånt.

Dessutom med den lägre skatten så får du betala sjukvården själv med dina egna pengar. Dem som drar nytta av detta är ju de som verkligen har pengar och aldrig blir sjuka.

Så till frågan ; Hur skulle ni vilja ha det ? Att ha lägre skatt, men då att ni behöver betala sjukvård om ni hamnar i en olycka, eller ha den skatten som vi har i Sverige ?

Slutsats som jag sa tidigare; De som aldrig är sjuka o så med mindre skatt i länder drar ju mer nytta då de kan spendera pengar på annat. Vad tycker ni ?
Föregående tråd
Nästa tråd

158 kommentarer — skriv kommentar

Kommentarerna nedan är skrivna av användare på Fragbite. Fragbite granskar inte sanningshalten i texten och du uppmanas att själv kritiskt granska och bemöta texten. Förutsätt inte att innehållet i texterna är sanning.
Visa 158 kommentarer

Skriv en kommentar

Laddar..