×
Felmeddelande :( Din CSS har inte laddats som den ska. Testa reloada sidan.
1

skinheads är inte nödvändigtvis nazister

Postat av robopimp den 9 September 2005, 07:02
97 kommentarer · 1 339 träffar
Inspirerad ifrån tråden om ultima thule där många drog upp skinheads. Jag ville bara upplysa många om vad en skinhead egentligen är;

Skinnskalle är en subkultur med vitt skilda drag. Det som de flesta skinnskallar har gemensamt är öl, fotboll och slagsmål. Skinnskallar är i Sverige mest kända för att ha varit inblandade i bråk och upplopp i samband med rasistiska demonstrationer och motdemonstrationer. Numera är majoriteten av Sveriges skinheads antirasister, eftersom nynazisterna långsamt börjat gå tillbaka till välkammat blonderat hår och hitlerjugendplagg.

Skinheadrörelsen var, som inte så många vet, från början antirasistisk. Modet utvecklades från 60-talets kostymklädda Mods, som i grunden var en arbetarklassrörelse. Modsen lyssnade mest på soul och är mest kända för sina små kostymer och vespor. Men när hippierörelsen och "peace and love" började bli mode så splittrades modsen åt olika håll. Medelklassmodsen började ha längre hår och svika sina grundideal, medan vissa mods föraktade knarkhippies och "middleclasstwats". Dessa mods började kallas "hardmods" och klippte håret kortare för att visa avstånd från hippies och andra. "Hårdmodsen" var de första skinnskallarna, som stog för stil och arbetarklassstolthet. Inspirerade av modsens kostymer och arbetskläder som kängor och jeans så fick skinheadsen sitt eget mode. På den här tiden fast det också både svarta och vita skinnskallar, eftersom jamaicanska imigranter, rudeboys, kom till england. De hade också med sig ska, som blev den musiken som blev skinnskallarnas ledtema.

Skinheads med rasistiska åsikter har alltid funnits, precis som det funnits rasister överhuvudtaget. Under punkens uppsving i england på 70-talet så började dock ett antal punkband kalla sig rasister och gick med i det högerextrema partiet [National Front]?. De började värva personer från arbetarklassen, då också skinheads, som var trötta på att "invandrarna förstörde för dem" och "tog deras jobb ifrån dem". De fick därför stort mediapådrag, eftersom de begick rasistiska våldsdåd. Istället för att skriva att "nazister slog ihjäl ivandrare", så skrev tidningarna att "skinnskallar slog ihjäl invandrare". Eftersom skinheads redan då var förknippade med våld och hårda slagsmål var det lätt för journalisterna att dra den parallellen. Denna mediebild som då skapades är det värsta som hänt skinheadkulturen, och förföljer den fortfarande.

Skinnskallar är oftast väldigt märkesmedvetna. Jackan ska vara en [Ben Sherman]?, Merc? eller Lonsdale, tröjan en Fred Perry, byxorna Levi's och skorna Dr Martens. Hängslen ingår oftast i klädseln och nederkanten på jeansen är uppvikt. "Dress smart, Dress sharp".

Skinnskallar lyssnar oftast på ska, reggae och Oi!. Oftast är huvudet rakat eller kortklippt (en skinnskalle med hår kallas för herbert). Tjejerna brukar ha en frisyr som kallas chelsea och tjejerna själva kallas ibland skinette eller skingirls. Håret är rakat av praktiska skäl, och mest för att ingen ska dra i det om man hamnar i slagsmål.

Det finns olika grupper bland skinnskallarna, t.ex.

* Originals - Dessa är trogna Spirit of 69 och lyssnar oftast på Oi, ska eller reggae. De är oftast prydligt klädda med donkeyjackor, harringtons och crombies. Traditionell skinhead.
* SHARPs - SHARP är en förkortning av SkinHeads Against Racial Prejudice och är militanta anti-rasister.
* Benskallar (eller boneheads) kallas de nazistiska skinnskallarna av de andra. Dock är ordet naziskin vanligast.
* Fencewalker? är en skinnskalle som har både rasistiska och anti-rasistiska skinnskallekompisar.
* Herbert är en skinnskalle med hår.
* Suedehead? en en skinnskalle som går klädd i kostym. Inspiration från modsen.
* Redskin är en skinnskalle med uttalat socialistiska ideal.
* RASH? är en förkortning för Red and Anarchist SkinHeads. En organisation av redskins som bland annat arrangerar fotbollsturneringar. Klart politiskt uttalade.

"Skinhead is more than a fashion statement, it's a way of life." - [Richard Collins]?

saxat ifrån susning.nu, en av de bättre förklaringarna tycker jag.

//ett stolt skin.
Föregående tråd
Nästa tråd

97 kommentarer — skriv kommentar

Kommentarerna nedan är skrivna av användare på Fragbite. Fragbite granskar inte sanningshalten i texten och du uppmanas att själv kritiskt granska och bemöta texten. Förutsätt inte att innehållet i texterna är sanning.
Visa 97 kommentarer

Skriv en kommentar

Laddar..