letar efter en nice liten fällkniv, men vet inget om det.
någon som har något tips på länk? har spanat in denna som jag "gillar"
http://www.garderoben.se/tailwind-urban-tactical-stiletto-plain-edge-p-1975-c-168.aspx men vill inte lägga ut nästan 500 som knappt kommer användas.. finns det någon annan fet liten budgetkniv?
http://www.lamnia.fi/items.php?lang=sv&pid=1892
Om du vill ha en lite billigare så rekommenderar jag nog denna.
http://www.lamnia.fi/items.php?lang=sv&pid=2689
Här är den i en annan färg men lite dyrare
http://www.lamnia.fi/items.php?lang=sv&pid=8878
Tycks om denna?
http://www.knivbutik.se/fallknivar-fickknivar/336-spyderco-tenacious-fallkniv.html
den du länka ligger fortfarande lite över min budget, och ser nästan för liten ut? edit, såg videorecensionen precis och där såg den mycket fetare ut. hade lätt klippt till på den om den var lite billigare. finns det liknande i prisklassen under?
okej ska se vad jag hittar, men vad tyckte du om den jag länkade`? Mjo den är ganska fet av sig om man säger så. Men den totala längden är 19 cm o bladet är 8.6 cm.
Men som sagt, utbudet på knivar i Sverige är dåligt, det är därför jag köpte min på den finska hemsidan :P
http://www.knivbutik.se/fallknivar-fickknivar/1069-kershaw-skyline.html
bryter jag även inte mot knivlagen om jag blir stannad av polisen gåendes med en sån i fickan? (inte för att jag bryr mig det minsta haha)
Denna kanske är något?
http://www.knivbutik.se/fallknivar-fickknivar/353-spyderco-byrd-meadowlark-2-fallkniv.html
Denna är typ samma men ännu större.
http://www.knivbutik.se/fallknivar-fickknivar/352-spyderco-byrd-cara-cara-2-fallkniv.html
Läs och tyd den hur du vill, men det står INGET om fälllknivar och storleken nånstans.
http://sv.wikipedia.org/wiki/Knivlagen
Klickar bara på en knapp på min så flyger bladet upp, har haft sönder den vilket är jävligt synd.
Amerikanskt krimskrams..
aja läggdags för min del nu. kanske någon annan sitter på någon schysst länk till den budgetkinven jag har försökt beskriva, om det nu finns någon där ute ^^
tack för hjälpen, och natti!
#14 Du behöver inte flippa med handleden bara för att den inte har en fjäder :P Men aja det är svårt att hitta en bra kniv under 500, föreslår att du väntar tills du har pengar isåfall.
"Rimligt svar" :s :D Ja du, förklara gärna för mig vad ett rimligt svar på varför du har kniv på dig. Tror inte att något du säger skulle övertyga en polis direkt.
Storleken på bladet spelar visst roll dessutom.
Finns gott om prisvärda knivar där.
#9
"Enligt lagen om förbud beträffande knivar och andra farliga föremål (1988:254) är det förbjudet att ha den här typen av vapen på allmän plats, inom skolområde eller i fordon på allmän plats.
Exempel på undantag från förbudet: militär som till uniform bär kniv hantverkare som arbetar med mattläggning och bär kniv svampplockare som under vandring bär ändamålsenlig kniv normalt bruk av fickkniv eller multiverktyg.
Personer under 21 år får inte använda eller äga springknivar eller springstiletter. Överlåtelse av farliga föremål Springknivar, springstiletter, knogjärn, kaststjärnor eller andra föremål som är speciellt avsedda för att användas som vapen vid brott mot liv eller hälsa får inte överlåtas till personer under 21 år eller erbjudas till försäljning."
#20 Äh, haffa mig om ni kan bror :P
#21 Alla jag har länkat ses som fickknivar i Usa iaf, om dom ses som svärd o sablar i Sverige skiter jag i.
#22 För att man kan inte ha på sig en kökskniv 24/7.
Eller denna kanske http://www.knifenordic.se/sv/mtech/19008-mtech-xtreme-karambit-linerlock.html
http://www.lamnia.fi/items.php?lang=sv&pid=1892
Fröjd.
köp!
Har själv en, riktigt fräsch!