Tjena fragbite!
Jo, det är såh'r att jag blev antagen till Luleå tekniska universitet och skall nu flytta norr ut! Mitt problem är att jag endast har ca 240 poäng(dygn) på de två bostads-sighter som finns för boende i Luleå, nämligen studentbostadsservice och lulebo. De kommer inte att erbjuda mig en lägenhet för att jag har för lite sparade dagar och jag har pratat med dem flera gånger. Det ser inte lovande ut!
MEN! Jag undrar om det är fler folk som undrar samma sak; hur ni skall göra om ni inte hittar bostad? Jag är lite kräsen för jag vill inte flytta ihop med random folk, utan jag vill i stort sett bara ha en egen lägenhet med minst 22-25kvm som är omöblerad... Dessa är svåra att hitta förstahandskontrakt på!
Jag är inte intresserad utav andrahandskontrakt, för linjen jag kom in på(Civilingenjör- Öppen ingång) är en fem-årig utbildning. Hur fasen ska man bära sig åt?
Jo, en till sak! Det hade varit kul om flera fragbitare skall flytta dit utan att känna någon(jo, jag känner en som skall med) och ses typ på nollepunkten!
Sedan tänkte jag även höra lite om det är någon som vet hur mycket man får tjäna innan rätten till bostadsbidrag dras in. Skulle gärna sitta med någon tusenlapp mer varje månad då studentlivet kan bli lite fattigt!
Själv flyttar jag från Uddevalla, västkusten, 130 mil(ca) från Luleå! Vart flyttar ni ifrån?
MVH Sebastian Karlsson
Hade tänkt att byta upp mig efter ett tag, men den här släpper jag inte...
Har ni inte nödbostäder? Då får du antagligen dela, men bättre än att bara gå och vänta. Alt. att faddrar erbjuder sig att upplåta en soffa åt nollorna
Det saknas väll tusentals studentlägenheter i luleå?
Sedan brukar alla få lägenhet (oftast en etta som är möblerad) genom studentbostäder den första terminen, även om det var folk som inte gick i kö förrän de blev antagna.
Seriöst så är det svårt att få tag i bostad genom kösystemet. Kolla https://www.facebook.com/group s/249379248513482 ifall du kan få något tips där.
Välkommen till luleå :)!
Kolla med Lindbäcks, massor med studentbostäder nära LTU.
#11 TACK! Ska kika!
Massor är att ta i. :P I min korridor bor vi totalt 6 pers som delar kök. Vi har tre kylskåp samt frysar där vi har en halva var. 2 spisar och ugnar. Rum på 20kvm där jag har en liten hall samt eget badrum med dusch och toa.