×
Felmeddelande :( Din CSS har inte laddats som den ska. Testa reloada sidan.
1

Ekvationsystem

Postat av PLYRREJAO den 21 Maj 2013, 19:48
5 kommentarer · 419 träffar
Mattenationella på fredag, behöver hjälp med ett övningstal jag fastnat på..
Frågan lyder:


Patrik ska hanldra lösviktsgodis, Han tänker köpa 5 hg godis och har 30 kronor att handla för. I godisaffären finns två olika priser på lösviktsgodis. Det dyrare godiset kostar 8 kr/hg och det billigare 5 kr/hg. Hur många hekto ska han köpa av de två godissorterna för att det ska kosta 30 kr?


Ställ upp ett ekvationssystem vars lösning ger Patrik svar på sin fråga.


Hjälp mig
Föregående tråd
Nästa tråd

5 kommentarer — skriv kommentar

Kommentarerna nedan är skrivna av användare på Fragbite. Fragbite granskar inte sanningshalten i texten och du uppmanas att själv kritiskt granska och bemöta texten. Förutsätt inte att innehållet i texterna är sanning.
Visa 5 kommentarer

Skriv en kommentar

Laddar..