×
Felmeddelande :( Din CSS har inte laddats som den ska. Testa reloada sidan.
1

Har förintelsen ägt rum?

Postat av Litsor_Skilsor den 19 Mars 2013, 13:08
81 kommentarer · 4 278 träffar
Idag får folk lära sig i skolan att det skulle ha dödats 6 miljoner judar under andra världskriget. Ingen får lära sig att detta kanske inte är sant. De som hävdar en annan synpunkt blir nämligen tystade och slängda i fängelse. Jag undrar vad ni tycker om detta? Ska man få ifrågasätta förintelsen eller ska man tysta alla som gör det, precis som kyrkan tystade alla som sa att jorden var runt och inte platt?


För att redogöra för vad de som tvivlar på den officiella versionen säger:


* Det fanns läger i tyskland under andra världskriget
* I dessa läger placerades kommunister, judar, zigenare samt andra som sågs som ett hot mot rikets säkherhet (precis som t.ex. USA gjorde med japaner)
* Fångarna i dessa läger var ibland undernärda
* Fångarna i dessa läger dog ibland av sjukdomar


Så långt är alla ense. Vad frågan gäller är om det pågick ett folkmord, dvs. om den tyska staten försökte utrota det judiska folket. Där går åsikterna isär.


Ska man få debattera detta eller ska man tvinga folk att tro på förintelsen utan att den är bevisad?

81 kommentarer — skriv kommentar

Kommentarerna nedan är skrivna av användare på Fragbite. Fragbite granskar inte sanningshalten i texten och du uppmanas att själv kritiskt granska och bemöta texten. Förutsätt inte att innehållet i texterna är sanning.
Visa 81 kommentarer

Skriv en kommentar

Laddar..