×
Felmeddelande :( Din CSS har inte laddats som den ska. Testa reloada sidan.
1

Matteprov

Postat av ryan O reily den 12 Februari 2013, 22:17
11 kommentarer · 524 träffar
Hej. imorgon har jag matteprov och vi ska tydligen kunna om grafer o sådant, har varit sjuk i en vecka då vi höll på med det så kan 0 utav detta, någon som kan hjälpa till?ska också kunna funktioner o de kan jag lite men undrar om ni kan lösa dessa 2 så kanske jag fattar grejen.. tar två enkla


funktion : Låt f(x) = 3x + 4. Bestäm


f(2)


graf : Rita en graf som visar hastigheten som funktion av tiden, när en bil börjar en färd som slutar med hastigheten 80/kmh

Edit: grafen måste man ju rita men om nån kan göra det i paint eller bara förklara hur man ritar de vore de uppskattat :)
Föregående tråd
Nästa tråd

11 kommentarer — skriv kommentar

Kommentarerna nedan är skrivna av användare på Fragbite. Fragbite granskar inte sanningshalten i texten och du uppmanas att själv kritiskt granska och bemöta texten. Förutsätt inte att innehållet i texterna är sanning.
Visa 11 kommentarer

Skriv en kommentar

Laddar..