×
Felmeddelande :( Din CSS har inte laddats som den ska. Testa reloada sidan.
1

Kommer man någon vart utan matte?

Postat av yodis den 3 Februari 2013, 14:29
17 kommentarer · 2 711 träffar
Tjena, går ekonomiprogrammet. Är bra på de flesta ämnena men pallar verkligen inte med matten, är så sjukt jävla tråkig och orkar verkligen inte med den. Jag vet att matten är det "viktigaste" ämnet i skolan och har hört att man inte kommer in på de flesta högskolor utan bra betyg i det och läst minst Matte 3. Går andra året nu och läser just nu Matte 2. Min morbror jobbar med ekonomi och han säger att det inte krävs ett mattegeni för att jobba med det, skiten man håller på med i gymnasiet (grafer, andragradsekvationer osv) är bara helt onödig.


Så, vad har ni fått för betyg i matte? Lyckades ni komma in på bra linje ändå?

Berätta tack.

EDIT: Ska även tillägga att jag inte är underkänd i matte, nej nej. Har fått E-C på de flesta proven, men jag har inte motivation/skill till att få B-A på proven..


/Marcus

17 kommentarer — skriv kommentar

Kommentarerna nedan är skrivna av användare på Fragbite. Fragbite granskar inte sanningshalten i texten och du uppmanas att själv kritiskt granska och bemöta texten. Förutsätt inte att innehållet i texterna är sanning.
Visa 17 kommentarer

Skriv en kommentar

Laddar..