Tjena. Känner att jag vill tattuera mig och har kollat run en del på nätet för ideer. Något i denna stilen vill jag göra, samma storlek osv.
http://higginstattoo.files.wor dpress.com/2012/02/20120205-10 4509.jpg
Min fråga till er som har någorlunda koll är följande... Hur mycket tror ni en sån lär gå på? Är det svårt att göra eller vågar man lita på en polare?
Mvh adondo
#0 Vad har du nu gjort?
#13 Haha, okej.. Men vad är det du tror har fått? Var du rädd över att du hade fått hiv?
- SÄG INTE ALLA DÅ DET INTE ÄR ALLA -
Källa: Norrköpings ungdomsmottagning och polare som varit på "trevliga" besök där ^^
Typ går du in i det lilla rummet med stolen för brudar kollar dom efter herpes och kondylom
Piss test är Klamydia och gonorre!
#12 har rätt :)
Alltså är du misstänkt för klamydia så testas du bara för det.
Men jag tycker inte att du ska oroa dig. Chansen är rätt liten att bli smittad av hiv men risken finns! Alltid bra att kolla upp sig endå, för det är inget man är säker på till 100% fören man börjar få symptom av skiten.
Men det bästa är om du kommer i kontakt med din lokala ungdomsmottagning/barnmorska och pratar med henne ang vad du ska göra. Hon vet dessutom vart du ska ta vägen för att testa dig för hiv.
#12 du har helt fel,UM kollar inte bara efter klamydia.
#18 om det ändå vore så lätt,dom använder en typ av tuss på en pinne liknande en "tops" som dom för in i urinröret.Som genom urinröret får allt som behövs.
#24 helt fel,dom har som sagt möjlight att testa för alla könssjukdomar osv
Du måste väl ha någon grund till din oro, inte bara tro att du har fått en sjukdom varje gång du sticker pitten i nån... isf go kondom.