×
Felmeddelande :( Din CSS har inte laddats som den ska. Testa reloada sidan.
1

Städa fågelbur :/

Postat av Djungelrune den 22 November 2012, 21:55
9 kommentarer · 254 träffar
Hej,


Ska gå rakt på sak, syrran har en papegoja som heter Sture.
Hon är bortrest så jag får 20 kronor i veckan och jag städar hennes rum, och den där fågeln sprätter frö och skit som fan.


Men i alla fall, jag tänkte spara tid genom att dammsuga buren och det gick ju rätt bra och snabbt, bara det att papegojan (undulat) flög in i dammsugaren :/


Fick plocka ut dammsugarpåsen och klippa upp den, och döm om min förvåning när Sture ligger där och piper, så jag plockar upp honom och sätter in honom i buren.


Nu till min fråga. Fågeln ser förjävlig ut, efter händelsen saknas lite fjädrar osv, men det viktigaste är att innan jag dammsög upp honom så kunde han flyga, han verkar ha tappat den förmåga nu. :)


Kan man gå till en vanlig veterinär? Jag vill helst göra det billigaste eftersom jag bara har en månadspeng på 750:-


Tacksam för svar!
Föregående tråd
Nästa tråd

9 kommentarer — skriv kommentar

Kommentarerna nedan är skrivna av användare på Fragbite. Fragbite granskar inte sanningshalten i texten och du uppmanas att själv kritiskt granska och bemöta texten. Förutsätt inte att innehållet i texterna är sanning.
Visa 9 kommentarer

Skriv en kommentar

Laddar..