×
Felmeddelande :( Din CSS har inte laddats som den ska. Testa reloada sidan.
1

Kemi kluring

Postat av Reckon den 5 September 2012, 23:23
4 kommentarer · 853 träffar
Tjenare, fick förra veckan en "hemlig" dunk fylld med någon vätska, läraren hällde sedan i någon annan vätska genomskinlig vi ej fick reda på och ut ur dunnken kom det ut vätska fast i lila färg, vi hade alla olika hypoteser om denna dunk och i slutet av lektionen kom vi fram till detta : Det är inte fenolftalein pga att vi blandade det med vatten men det ändrade inte färg, om det är fenolftalein i själva dunken kom ja på förns nu men har för mig att det var något som motbevisade det, hällde i lite vatten med btb(blev blått för er som inte vet) men färgerna blandades ej och det kom ut en helt vanlig lilafärgad vätska. Frågan är nu vad ni tror om denna dunk och vad som finns i den.


Hjälp mig, ingen som han visat den för har fått reda på det korrekt svaret, kanske det sitter nån kemisnille här som kan klura ut vad det är, detta är inte betygsgrundande men vill bara ha en förklaring
Föregående tråd
Nästa tråd

4 kommentarer — skriv kommentar

Kommentarerna nedan är skrivna av användare på Fragbite. Fragbite granskar inte sanningshalten i texten och du uppmanas att själv kritiskt granska och bemöta texten. Förutsätt inte att innehållet i texterna är sanning.
Visa 4 kommentarer

Skriv en kommentar

Laddar..