×
Felmeddelande :( Din CSS har inte laddats som den ska. Testa reloada sidan.
1

Inget ljud internt/extern ljudkort?

Postat av tigerv den 8 Juli 2012, 14:31
2 kommentarer · 250 träffar
Tja folket de är så att jag tog fram min gamla dator, moderkortet är ett Asrock AliveNF6G-DVI och jag har testat nya drivers från Realteks hemsida, först testade jag dem som följer med på CD Skiva till moderkortet och det fungerade inte, laddade ner nya via hemsidan, inget ljud fortfarande.
Jag upptäcker även i Realteks programvara så lyser ingen ljudport eller hur man ska förklara, datorn säger varken att något blivit inkopplat eller urkopplat.


jag kopplade in ett gammalt Compaq ljudkort (Creative SB PCI128 (Ensoniq ES1371)) ljudkort, jag har både sökt på SB PCI128 drivers och Ensoniq ES1371 drivers, laddat ner och testat allt möjligt, inget ger ljud där heller.


Bios har jag ställt in att den ska Automatiskt välja ljudkort, har testat att bara aktivera interna, funkar inte, och nu på Auto så väljer den ju Compaq ljudkortet före interna, dock ger det inte heller något ljud?


så jag har testat Nyaste och gamla drivrutiner, checkat 100% att det inte är glapp i sladdar eller så, och jag vrickat runt om kontakterna på ljudkortet skulle ha glapp, och hur hårt eller löst jag än sätter dom så förstår den inte att man kopplat in något alls, vet inte längre vad jag ska göra :S
Föregående tråd

2 kommentarer — skriv kommentar

Kommentarerna nedan är skrivna av användare på Fragbite. Fragbite granskar inte sanningshalten i texten och du uppmanas att själv kritiskt granska och bemöta texten. Förutsätt inte att innehållet i texterna är sanning.
Visa 2 kommentarer

Skriv en kommentar

Laddar..