×
Felmeddelande :( Din CSS har inte laddats som den ska. Testa reloada sidan.
1

Micrsosoft ringde

Postat av GuUdFadern den 6 Juli 2012, 10:32
7 kommentarer · 625 träffar
Tjena!


Ungefär klockan 10:10 idag så ringde det en kvinna som sa att hon var från microsoft.


Hon pratade engelska och man hörde att hon inte kom från sverige, hon sa att min jag hade skickat något error till deras databas med min dator nåogn gång de senaste veckorna? (Nej).


Hon var tydligen säker på att det var från min dator och inte från någon annans dator i huset.


Hon började även prata om att hon visste vilken dator det var ifrån för hon hade någon kod, så jag frågade om koden och vart man kunde kolla den då blev det tyst ett tag och frågade hur gammal jag var och om jag var över 18, jag svarade att jag inte var över 18. Hon frågade efter att få prata med min farsa jag frågade då "varför?", då la hon på.


Så frågan är har detta hänt er?


Och om det händer er vad skulle ni gjort?


*Vet att dom försöker ta kontroll över datorn*
Föregående tråd
Nästa tråd

7 kommentarer — skriv kommentar

Kommentarerna nedan är skrivna av användare på Fragbite. Fragbite granskar inte sanningshalten i texten och du uppmanas att själv kritiskt granska och bemöta texten. Förutsätt inte att innehållet i texterna är sanning.
Visa 7 kommentarer

Skriv en kommentar

Laddar..