God morgon fragbite! Ska dra min lilla historias så kort som möjligt, i fredags var jag och köpte min dator hos inet. När jag kommer hem så startar jag upp den, märker då att jag inte får någon bild, kollar så allt sitter i osv och testar 4 olika skärmar. Lämnarde in den på lördag och hämtade ut den igår. När jag kommer hem testar jag den, fortfarande samma problem ( ingen bild ). Testar återigen 4 olika skärmar, 3 olika eluttag, och även i min brors lägenhet. Ringde inet imorse och förklarade att den fortfarande är sönder, kräver då en ny dator eller pengarna tillbaka, för jag är trött på att åka 10 mil fram och tillbaks till butiken. Dom säger självklart nej. nu till min fråga, har dom rätt till att neka mig en ny likadan dator eller pengarna tillbaks?
Skrivet med min iPhone
var med när de startar datorn och se om den fungerar då. om den inte gör det så borde de ju inse att det är något fel och därmed kunna lokalisera felet och fixa datorn. lite drygt att åka så långt kanske och jag hatar datorstrul! så jag lider med dig mannen. god jul!
Skrivet med min iPhone
AMD har oftast inga standard drivrutiner som finns med i kortet och då måste man oftast koppla in ett kort som har det eller köra med moderkortets integrerade om ditt nu har det, hade samma problem med min dator, bytte bara från grafikkort till moderkortets uttag tills jag installerade drivrutiner till AMD kortet.
Du har säkert redan prövad detta men man vet aldrig..
Däremot har du rätt till milersättning som #5 säger, så länge det är fel på varan. Är det användarfel får du ingen ersättning ;)