×
Felmeddelande :( Din CSS har inte laddats som den ska. Testa reloada sidan.
1

hjälp med enkel matte.

Postat av Noyiq den 3 Oktober 2011, 09:39
6 kommentarer · 196 träffar
Tjena, är såhär att jag är värdelös i matte o skulle behöva hjälp. Talen som jag skriver här tycker ni säker är jättelätta.men snurrar bara runt i mitt huvud! Försök att förklara så detaljerat hur jag ska räkna! Hur jag ska ställa upp. Hur jag ställer upp osv. Hoppas nån kan ta sig tid ohjälpa!


Tal 1: Vad är fläskfiléns kilopris om 1,2KG kostar 150kr.


Tal 2: 0,5+0,4 = 0.9 eller har jag fel?


Tal 3: Ett kilo vindruvor kostar 48KR hur mycket kostar 3HG?


Tack!
Föregående tråd
Nästa tråd

6 kommentarer — skriv kommentar

Kommentarerna nedan är skrivna av användare på Fragbite. Fragbite granskar inte sanningshalten i texten och du uppmanas att själv kritiskt granska och bemöta texten. Förutsätt inte att innehållet i texterna är sanning.
Visa 6 kommentarer

Skriv en kommentar

Laddar..