×
Felmeddelande :( Din CSS har inte laddats som den ska. Testa reloada sidan.
1

Invandrarsvenska

Postat av Pro Patria den 2 September 2011, 12:46
31 kommentarer · 3 157 träffar
Hej fb!


Jag har börjat fundera på fenomenet invandrarsvenska. Vad är det som tilltalar folk till att prata så fjantigt och fult? Jag satt på bussen och det klev på en ung kille som satte sig bakom mig. Han slog ett samtal i sin telefon och när han började prata kom ett lätt suckande från mig.


"Eyy abow, är dyyyy redan på skolan? Hihii shiiet.." Varför pratar man inte normalt och lär sig ren svenska? Istället för att låta som att man är 5 år och inte lärt sig stava?


Om det ska låta coolt och inne med att prata invandrarsvenska så kan jag säga, nej det är det inte.


Till diskussionen, varför pratar man invandrarsvenska? Har ni kompisar som gör det? Är det fult/snyggt/roligt/idiotiskt? Diskutera.


Fridens Liljor! Pro Patria.
Föregående tråd

31 kommentarer — skriv kommentar

Kommentarerna nedan är skrivna av användare på Fragbite. Fragbite granskar inte sanningshalten i texten och du uppmanas att själv kritiskt granska och bemöta texten. Förutsätt inte att innehållet i texterna är sanning.
Visa 31 kommentarer

Skriv en kommentar

Laddar..