×
Felmeddelande :( Din CSS har inte laddats som den ska. Testa reloada sidan.
1

Grilla idag! (tips)

Postat av koklittan den 10 April 2011, 16:51
45 kommentarer · 259 träffar
Tjenare.


Idag blir det grillning här hemma med polarna! Det blir Oxfilé och potatisgratäng & som efterätt blir det grillad banan med choklad i.


Så vad brukar ni här på fragbite grilla med grabbgänget/tjejgänget eller med familjen? Har ni några tips på goda rätter/efterätter?


Vart tycker du det är skönast/finast att grilla, t.ex. ute på en klippa med massa kompisar, ta en bärs och grilla till solnedgången med en gitarr i handen på en snubbe som kan spela/sjunga? Diskutera!


Kom gärna med förslag & skriv gärna vad era favorit grillningsrätter är!


Tack för mig, nu blir det grillning!


EDIT: Kom på att det finns personer som inte vet om den episka "chokladbananen" så.


BESKRIVNING: Köp en mjölkchoklad och banener (1 banan/person). Skär en skåra i banen och tryck sedan ner chokladbitar där. Ta sedan ett foliepapper (stavning) och täck över bananen. Lägg bananen/bananerna på grillen och vänta ett tag så att chokladen smälter.


Riktigt värt att testa, smakar gott!

Gillar du att grilla?

62 personer har röstat
Föregående tråd

45 kommentarer — skriv kommentar

Kommentarerna nedan är skrivna av användare på Fragbite. Fragbite granskar inte sanningshalten i texten och du uppmanas att själv kritiskt granska och bemöta texten. Förutsätt inte att innehållet i texterna är sanning.
Visa 45 kommentarer

Skriv en kommentar

Laddar..