×
Felmeddelande :( Din CSS har inte laddats som den ska. Testa reloada sidan.

Sverige

Förändringar i da4ce

1
Det har varit ganska stora förändringar i da4ce på sistone. De senaste förändingarna består av att de två spelarna Pylos och meffe har gått med i klanen. Managern Poseidon har också lämnat klanen. Jag pratade lite med Pimp0 för att sammanfatta läget hos Kraften.
da4ce-Pimp0




Jag såg just att två spelare vid namn Pylos och meffe har gått med i da4ce samtidigt som managern Poseidon har lämnat klanen. Vad har föranlett detta?



Jo, det började med att vi tog ett allvarligt snack inom klanen, då efter silver lämnat oss för psykiska problem. Då kom Boomer med beslutet att han inte hade tid att satsa och tyckte därmed att han lika bra kunde lefta och övergå till sitt fina IRL-liv *respekt Boomer*.



Sedan dess har vi testspelat en massa spelare och Razorblad var den första som fick gå med, som är den gullige Nostrils lillebror. Men eftersom vi bara var fyra aktiva spelare efter att RazorBlad joinade så fortsatte vi provspela med fler, då pylos och meffe var dom bästa av dom bästa och vi i d4 tyckte det var det bästa tillskottet som vi kunde ta in.



Angående detta med Poseidon, jo jag kan ju kortfatta det litegrann: Poseidon har helt enkelt inte uppnåt dom kraven en manager ska göra. Och denna chansen som managemant gav jag till Poseidon pga. av att jag skulle ta det lungt med CS och miRc'andet.



Okey, hur är stämningen i klanen nu?



Jodå, nästan som om vi födds på nytt. Allt perfekt men nu måste vi ju bara kunna spela upp oss, hittills går det bra också.



Känner ni varandra sedan tidigare förutom bröderna eller har kontakterna knytits över internet?



Bröderna XmarK och Sp3Tz har jag känt länge, sen spelade ju vXs ihop med oss i ungefär ett år innan han kom på att han vart kusin med XmarK & Sp3Tz. PoseidoN känner jag även IRL, även känt Boomer ett tag. PoseidoN är nog den jag känner bäst men det spelar ingen roll, jag blandar inte IRL och IRC. jag gör detta för lagets bästa, om PoseidoN tar åt sig så är det hans åsikt som jag respekterar.



Vad är erat närmast inplanerade LAN?



Vi funderar på NordicLAN som är i Kalmar, sedan såg jag rätt så nyligen att vi blivit inbjudna till något "XEN LAN" som har rätt så höga prispengar.



Hur är spelarna spridda geografiskt sett. Har ni satsat på att få ett Skåne-baserat lag?



Det hade vi förr, men nu så kör vi på som swe team istället bara.



Satsar ni mot CPL eller är det svenska LAN som gäller?



Så långt som CPL har vi inte ens diskuterat om, tankarna har inte nått fram dit än. Låt oss komma igång och se hur det fungerar men svenska LAN kommer ni nog få se oss spela i. :)



Har ni några sponsorer som hjälper er att nå till dessa LAN?



Nja sponsorer och sponsorer, vi har HSB Bolina som bjuder oss på fina servers och en fin lokal som vi får spela i, har dock inte invigt den än. Sedan har jag lite andra saker sidan om som jag håller på att fixa nu som jag inte kan gå ut med än.



Då tror jag att allting är glasklart nu. Tack för intervjun! Vill du avsluta intervjun på något speciellt sätt?



Japp, jag vill tacka Boomer som faktiskt är speciell. Tack till zabbe som fixar med lokalen och våran HSB server. Lycka till, till våra nya spelare! Och tack för intervjun!



För mer information hänvisar jag till #da4ce.

61 kommentarer — skriv kommentar

Kommentarerna nedan är skrivna av användare på Fragbite. Fragbite granskar inte sanningshalten i texten och du uppmanas att själv kritiskt granska och bemöta texten. Förutsätt inte att innehållet i texterna är sanning.
Visa 61 kommentarer

Skriv en kommentar

Laddar..