×
Felmeddelande :( Din CSS har inte laddats som den ska. Testa reloada sidan.

Sverige

Snajdan lämnar 4 Kings – Red` sluter upp *

1
För en kort stund sedan meddelades det att Mattias Andersen, även känd som Snajdan, lämnat den engelska klanen 4 Kings. Det är andra gången vi ser Snajdan gå skilda vägar med 4 Kings. Det är även andra gången på en väldigt kort tid, som vi ser en spelare lämna på grund av meningsskiljaktigheter inom laget. Senast ut innan Snajdan på det planet var Kixer.
Det var inte heller allt för länge sedan vi såg Snajdan tillsammans med GoodFella lämna det förra storsatsande Begrip-laget, för att gå med i 4 Kings. Anledningen till att Snajdan gick med i 4 Kings sades då vara ekonomisk, hur den delen klarar av det här avhoppet återstår att se.

Om ni hade koll på 4 Kings tidigare laguppställning vet ni även att det här betyder att 4 Kings fortfarande har fem spelare, men så är inte riktigt fallet. Spelaren Ruben Beilenberg, känd som DarK, har nämligen valt att gå inaktiv sedan ett bra tag tillbaka.

För att fylla ut detta har man valt att ta in före detta HLO-spelaren Red`. Red` såg vi så sent som igår spela tillsammans med 4 Kings i matchen mot excellence i CSCL, där nu 4 Kings har gått in istället för det splittrade HLO-laget.

4 Kings laguppställning ser nu ut som följer:

  • aKuJii
  • Harriman
  • Mangiacapra
  • GoodFella
  • Red`
  • DarK (Inaktiv)
Vart Snajdan tar vägen nu återstår att se.

Källa: SK-Gaming.com

* Uppdatering: Jag fick tag i en träningsmatchsökandes GoodFella för en utredningsintervju angående Snajdans av- och Red`s inhopp.

Till att börja med, varför är Snajdan inte längre en del av er uppställning?

Han hade inte samma motivation att satsa och det skapade rätt mkt irritation inom laget. Till slut gick det för långt, och då fanns det ingen annan lösning än denna!

Vad vet du om vad Snajdan kommer att ta för sig härnäst?

Den som lever får se... Jag vet tyvärr inte!

Er norska minoritet i laget, DarK, har valt att gå inaktiv. Hur kommer detta sig, är det något som har varit på gång under en längre tid?

Ärligt talat så har jag inte snackat med honom sen jag gick med i laget. Jag vet inte var han är eller vad han gör, mer än att han inte spelar med oss!

Hur kom Red` upp som alternativ, och vad för roll kommer han att spela i laget?

Vi hade lirat ett par gånger med Red innan när Snajdan var hemma i Göteborg och vi suttit 5 i LAN här på HLO där vi hade tänkt ha vårt 5 veckors bootcamp. Vi har följt CS scenen senaste veckorna och Red är ett givet val eftersom han inte bara presterat jävligt bra senaste tiden utan samtidigt kan satsa på samma nivå som vi andra i laget kräver fram tills CPL.

Kommer han att vara aktuell för spel tillsammans med 4 Kings även efter CPL Winter?

Vad som händer efter CPL är inte bestämt än

Okej, är det något mer du tycker att våra läsare bör veta? Annars låter jag dig avrunda här.

That's pretty much it! Hoppas folk förstår. Allt skitsnack om Mangiacapra och att han kickar folk hit och dit kan läggas ner rätt snabbt, en av dom skönaste personerna på CS-scenen utan tvekan. Just my 2 cents! Ha en bra vecka allihopa...

223 kommentarer — skriv kommentar

Kommentarerna nedan är skrivna av användare på Fragbite. Fragbite granskar inte sanningshalten i texten och du uppmanas att själv kritiskt granska och bemöta texten. Förutsätt inte att innehållet i texterna är sanning.
Visa 223 kommentarer

Skriv en kommentar

Laddar..