Jag fick mig ett snack med Rwa, som svarar på en del frågor och funderingar kring laget. Ni finner den, citerat Lulle, ”en centimeter ner i lodrät riktning”.
Du finner ett splittrat och inaktivt lag i #clandivine.
Ni utannonserade nyss att Divine läggs på is, vad är roten till detta?Med andra ord kommer vi förmodligen inte att se något ifrån Clan Divine den närmsta tiden, den som lever får se.
Vi har legat på is under en längre tid nu, men det kändes lika bra att göra det officiellt nu när ruben gick till caya. Det hela började väl gå utför i början av sommaren när zee och bandit slutade, efter det spelade vi lite med bevah och iskall, men i slutet av sommaren splittrades laget igen, och sedan dess har vi inte spelat ihop.
För ett ganska bra tag sedan ingick ni ett samarbete med Gamepox, hade detta något med splittringen att göra?
Nej ingenting alls faktiskt, det är väldigt tungt att spela ihop sig med ett lag, sen splittras, sen samma sak igen. Eriko har också tröttnat på CS, och han var den 3:e i "stommen" i laget som vi hade under senare tid, jag get och Eriko, det gör saken väldigt svår.
Hur kommer det sig att du spelar för spiXel på Nollelva istället för iLight, hur kom du i kontakt med spiXel?
För någon vecka sedan frågade de om jag kunde spela 011 med dem, och självklart tackade jag ja.
Efter Nollelva, tror du att det kan blir något eventuellt vidare spel med spiXel då, eller är det bara ett one-night-stand, så att säga?
Det är nog ett one night stand :)
Hur blir det med det kvarvarande Divine, tror du att det finns någon chans att vi får se ett nytt Divine återuppstå vid ett senare tillfälle?
Ja jag tror att the reaaaaaal Divine kommer infinna sig på nästa RZ, dvs jag, get, eriko, zee och bandit. Om vi kommer igen någon gång på seriösare nivå vet jag inte, vi får helt enkelt vänta och se.
Vart kommer resterande spelare från laget att ta vägen, kommer det att sökas nya spelmöjligheter eller är det verkligheten som står runt hörnet?
zee och bandit slutade med CS tidigt i somras. eriko vet jag inte riktigt, han spelar inte mycket nu i alla fall. get gick som bekant till caYa, och jag ska spela med spiXel på 011.
Efter NollElva, vad händer då? Har du redan fått några erbjudanden som du är sugen på, eller väntar du på det rätta erbjudandet?
Jag vet inte vad som händer faktiskt, jag vill gå med i något bra lag, jag vet inte om jag orkar vara med och bygga upp ett lag från grunden igen, vi får se vad som händer helt enkelt.
När vi ändå är inne på din framtid, vad tror du om det stundande Half-Life 2 och CS: Source? Kommer du att spela det?
Jag har köpt source och det är rätt häftigt, snyggt som fan, men det flyter för dåligt på min dator för att det ska vara spelbart på hög nivå, får väl vänta och se hur det känns när det flyter bra på datorn :)
Okej, då tackar jag för att du tog dig tid för samtalet, och önskar dig lycka till med spiXel på NollElva och vart hän du tar vägen i framtiden! Sista ordet är, givetvis, ditt!
Då får jag passa på att först och främst tacka get, bandit, eriko, zee, squee och haubitz, men även resten av vår "hall of fame" genom de 4-5 åren: pain, dyret, navy, snap, racso, northstar, pewe, molo, g-punk, bamsen, saruman, markooz, wette, xantic, hartman, diji, svikarn^1, svikarn^2 och sist men inte minst Raw.
Du finner ett splittrat och inaktivt lag i #clandivine.






