×
Felmeddelande :( Din CSS har inte laddats som den ska. Testa reloada sidan.

USA

Team Liquid brytar med coachen — kan bero på ekonomiska besvär

1
Team Liquid bryter med sin coach efter svajiga resultat.
I och med amerikanska organisationen Team Liquids omstrukturering i fjol fick danska coachen Torbjørn "mithR" Nyborg ansvaret att leda den nya linan. Men nu — knappt nio månader senare — bänkas 35-åringen från laget. Anledningen? Svajiga resultat, och kanske även ekonomiska problem.

CS-sajten Dust2.dk skriver att Team Liquids budget för i år har blivit något åtstramad, vilket har lett till förändringar på både lag- och managementnivå. Tidigare i år lämnade riflern Mareks "YEKINDAR" Gajinskis för att ersättas av Guy "Nertz" Iluz, och det ryktas dessutom att en ytterligare förändring där Justin "jks" Savage ersätts av unga kaptenen Kamil "siuhy" Szkaradek kan vara på gång. mithRs bänkning kommer därmed som en extra hint att rejäla reformationer sker i linan.

Under ledarskap av mithR lyckades Team Liquid inte vinna några stora tävlingar. Laget plågades av svaga resultat i flera tävlingar och besvikna reaktioner från analytiker och fans.

"2025 gick inte som vi ville. Jag är otroligt besviken och ledsen över att det blev så här, men jag kommer att reflektera och lära mig av detta - som jag alltid har gjort - och förbättra mig inför mitt nästa team.", skriver mithR på X efter bänkningen.

Under tiden kommer lagets dataanalytiker DeMars DeRover att agera coach.


Artikelbild: Viola Sophie Schuldner/ESL
Videokälla: ESL/Twitch

0 kommentarer — skriv kommentar

Kommentarerna nedan är skrivna av användare på Fragbite. Fragbite granskar inte sanningshalten i texten och du uppmanas att själv kritiskt granska och bemöta texten. Förutsätt inte att innehållet i texterna är sanning.
Visa 0 kommentarer

Skriv en kommentar

DisplayTemplate("related");?> DisplayTemplate("related");?>
Laddar..