×
Felmeddelande :( Din CSS har inte laddats som den ska. Testa reloada sidan.

Sverige

Sumo läggs på is

1
Klanen Sumo har funnits med på den svenska CS-scenen sedan en lång tid tillbaka. För en tid sedan tappade de Telsek och endast fem spelare återstod. Nu har de nåtts av ytterligare problem och hela tre spelare lämnar laget eller blir inaktiva. Lämnar gör kixer och olander. grillen stannar men bär nu titeln "inaktiv" och kommer alltså inte att spela med laget just nu. Kvar i laget finns bara ynka två brottare och en brottningsmanager:
  • k0z
  • blixth
  • Unsane (manager)
Det är som ni ser inte mycket kvar att spela med. olander var snäll nog att svara på mina frågor om vad som kommer att hända med laget och de olika spelarna nu.

olander

Tre spelare lämnar eller blir inaktiva i Sumo, kan du berättar hur det kom sig och vilka som nu återstår i klanen?

Jo, jag har länge varit lack på inaktivitet för jag är den typen av spelare som vill spela så mycket som det går och tröttnar inte så lätt på det. Tyvärr är inte alla likadana då det ibland bara var 2-3 stycken som kände sig spelsugna. Jag kände detta på mig redan för någon vecka sedan eftersom vi har spelat så pass lite och alla har gjort "annat". Vi la ner p.g.a. brist på intresse att spela helt enkelt, även om jag vill spela mycket så ville inte alla andra det.

Vilka återstår i Sumo nu, kommer de att satsa vidare på ett nytt lag eller kommer klanen ta en tids vila?

Det kommer inte bli ett nytt lag, det kan jag nästan garantera. Alla kommer nog trappa ner en stund sen får vi se hur det blir i framtiden. De som återstår är koz och blixth, men de kommer nog att göra samma sak skulle jag tro.

Kommer du och kixer att spela vidare i andra klaner? Kommer det att bli något gemensamt eller kommer ni gå skilda vägar?

Jag tycker väldigt mycket om figge och det vet han om, han är skön som fan både på planen och utanför, jag får se vad som händer men jag tror helst inte jag vill göra något utan grillen och kixer. Men jag får se som sagt vad som händer.

Sumo har varit ett av lagen som har haft en förhållandevis fast lineup under en lång tid. Vad tror du är anledningen till det?

För att vi tycker om varandra irl och känner varandra bra, dessutom har vi alltid spelat på en sådan seriös nivå att om vi får ett problem löser vi det, vi lägger inte ner eller kickar någon bara sådär, och det har ju fungerat tills denna dag.

Vad kommer du att saknas mest från din tid i Sumo?

Jag kommer mest att sakna figges röst på ventrilo och när grillen säger kickass irl. Dessutom när blixth härmar skånskan och när koz snackar som en brud på vent eller spelar backstreet boys.

Då tackar jag för att du tog dig tid till att svara på de här frågorna. Är det något du skulle vilja tillägga?

grillen är min brosha och kommer alltid att vara det, kixer har världens snyggaste golf, blixth är pizzabagare och matte är min farfar, kram puss hej! Tack själv samot.
Ni kan hitta Sumo i den logiska kanalen #Sumo på Quakenet.

87 kommentarer — skriv kommentar

Kommentarerna nedan är skrivna av användare på Fragbite. Fragbite granskar inte sanningshalten i texten och du uppmanas att själv kritiskt granska och bemöta texten. Förutsätt inte att innehållet i texterna är sanning.
Visa 87 kommentarer

Skriv en kommentar

Laddar..