- mphiz
- nmd
- Classic
- godlike
Tiden gick och en slaskig januaridag på det nya år som nu inträtt meddelade man att man tagit in ytterligare kämpe att dela glädje och sorg med, VonoX var hans namn.
Endast ett par dagar senare, månaden var fortfarande januari och ett snötäcke hade lagt sig över det frostnupna Sverige, meddelade vår unge man att han lämnar sina kamrater. Varför? var frågan som många ställde sig. Vi på Fragbite också, och därför gav vi oss ut på svar-jakt.
Vi önskar även de återstående grabbarna i Port22 lycka till med spelandet, och vill ni besöka dem kan ni ge er in i deras IRC-kanal.GTS
Hej GTS! Vi kanske ska börja i den mest logiska änden. Varför har du slutat spela i Port22?
Det har varit på gång ett tag, vi har helt enkelt inte passat ihop ingame. Vi kommer bra överens IRL och så men det har ofta varit tjafs över småsaker som gjort folk sura och som gjort att vi inte kunnat fokusera på vårt spel (som lämnat en del övrigt att önska tbh) ;>
Vet du hur stämningen bland de kvarvarande medlemmarna i klanen är? Lutar det åt fler avhopp á la LuLAN?
Nej, det tror jag inte. Dom har sedan idag en sjätte på G, vissa kan ju gissa vem med tanke på vårt senaste tillskott i laget ;D
Vi hoppas att det här inte är slutet på din karriär, så: Kommer du själv fortsätta spela Counter-strike?
Jadå, är arbetslös atm så tiden finns så att säga :>
Har du fått några anbud från klaner som vill ta dig under sitt beskydd?
Haft flera sjysta anbud under tiden jag spelat i Port22, får väl se om de gäller fortfarande ;>
Åhååå! Det låter spännande, du kan inte ge oss ett klannamn som exempel?
Haha nja vill inte skämma ut claner genom att säga att dom vill ha med en sopa som jag ;>
Nåja, det lär väl komma ut såsmåningom ändå! :) Har du några speciella minnen från din tid i Port22 som du värderar extra högt?
Mjo första laget hade vi väldigt kul med även om vi inte var så bra :) Med andra laget var väl SEL-bootcampen när vi spöa LuLAN osv. Rätt skojj, vi hade rätt bra teamplay då. Sen med detta lag så var det nog RZ när vi låg under med 6 rundor, plocka alla och tog förlängningen mot dotspot.
Jaha. Då får vi väl avvakta nästa meddelande från Port22 och önska dig lycka till i din nya klan, vilken det än blir. Ordet är ditt!
Kan ju säga att det inte är något skit mellan mig och dom som e kvar, detta var som sagt på "spelplanet", hur man ska genomföra pcws både innan, under och efter. Vi snacka igenom det på ventrilo och är till 100% övertygade om att båda parter kommer må bäst av detta i längden.
Det som jag tycker e trist e att jag ju varit i p22 snart ett år och cafet med ägaren Robban i spetsen e helt underbart, så det kommer kännas mest. Vill dock önska laget lycka till!






