×
Felmeddelande :( Din CSS har inte laddats som den ska. Testa reloada sidan.

SEL

Ownage spelar i SEL:s elitdivision

1
För en tid sedan hölls det kval till SEL. Som fjärde lag i kvalet blev Ownage utan plats i SEL:s Elitdivision. Igår meddelade emellertid PlayIT att de lägger ner och en ledig plats i SEL:s Elitdivision uppstod – platsen tar Ownage.
Så här säger G3X på SEL.nu. om händelsen:

PlayIT informed last night that they would fold as a team and will leave SEL.

The team that will take their spot in the league is team Ownage. They played in the SEL qualifier 5. Ownage played vs Divine and lost the runner up match thus making them the first team in line to take their seat in SEL elite division.
Ownage består just nu av dessa spelare:
  • axih
  • fnazze
  • kulspruta
  • obby
  • Sui
Jag fick tag i fnazze från klanen för några snabba frågor om klanen och deras deltagande i SEL.

Ownage | fnazze

Ni befinner er nu i SEL:s elitdivision, hur känns det att få spela med Sveriges absoluta elit under minst två månader?

Känns superduper.

Hur kommer det påverka er att spela i Elitdivisionen? Kommer det innebära något mer för cafét eller laget?

Nop, inte alls. Vi fortsätter spela 4-5 gånger i veckan som vanligt.

Vad är era förhoppningar på ert eget spel i Elitdivisionen? Vilken placering har ni när säsongen är över?

Mitten eller bättre ;D

Vad är era mål med CS utöver SEL? Kommer vi få se er på CPL Danmark? CXG-kvalet på Nine?

Nån som nickade team9 privvade mig här om dagen och pratade om någon tävling, minns inte så mycket vad han skrev eftersom det var precis innan vi skulle spela SEL-kvalet. CPL Danmark ska vi till, ja!

Ni tog nyligen in axih i laget, hur har han kommit in i laget? Fungerar allt som det ska med den nya spelaren? Bör vi vänta oss fler förändringar i laguppställningen i den närmaste framtiden?

Vad jag tror blir det inga fler lagförändringar alls. Vi kör stenhårt på denna femma, och det funkar superbra! Trist bara att axih är en pluggis!

Innan vi avrundar måste jag bara fråga vad du anser om den nya skölden i 1.6. Bör den tillåtas i SEL (förutsatt att buggarna åtgärdas)? Kommer den hjälpa eller stjälpa spelet?

Enligt mig ska skölden tas bort helt och hållet. Satt och pressade 1.6 hela dagen igår och skölden var mycket värre än vad jag trodde. Om dom är så dumma att de låter den användas kommer det bli ett helt nytt spel, ett mycket tråkigare sådant. Annars tycker jag inte det var något större fel på 1.6. STJÄLPA!

Då tackar jag för att du tog dig tid och önskar dig och Ownage lycka till i SEL:s Elitdivision!

Tack själv. Någon som vet hur mammor lyckas få täcket ligga så fint på sängen när man kommer hem? :o
Mer om Ownage (cafét och klanen) finns i #ownage och på deras hemsida.

56 kommentarer — skriv kommentar

Kommentarerna nedan är skrivna av användare på Fragbite. Fragbite granskar inte sanningshalten i texten och du uppmanas att själv kritiskt granska och bemöta texten. Förutsätt inte att innehållet i texterna är sanning.
Visa 56 kommentarer

Skriv en kommentar

Laddar..