×
Felmeddelande :( Din CSS har inte laddats som den ska. Testa reloada sidan.

Counter-Strike

Exp och doktorn om 1.6

1
Counter-Strike 1.6 har som bekant släppts i dagarna och åsikterna och rösterna är många. Många tycker att CS 1.6 är en mycket bra uppdatering medan andra gormar och svär åt den. Jag fick tag på Exp från Highland Online och doktorn från Caffice för att ställa lite frågor om uppdateringen, vad de hade att säga finner ni nedan.
Highland Online | Exp

Hej Exp, det sägs att du har ägnat en del tid åt 1.6, vad tycker du om det så här långt?

Tycker att 1.6 är riktigt dåligt hittills, visst, det är vissa nya förbättringar men det är alldeles för många fel i nuläget.

Vilka fel stör du dig mest på?

Att det liknar den beta som tidigare släpptes med Steam alldeles för mycket, skölden har dom ju inte ändrat något alls på? Sen den FPS-drop som uppstår.

Skölden har ju väckt mycket kritik, hur tror du att man bäst skulle kunna förbättra dess inverkan på spelet?

Att ändra så den blir som dom först hade tänkt, att alla vapen som går igenom väggar går igenom skölden, eller ta bort den helt.

Vad tycker du om den nya Cobble, som dök upp ganska plötsligt?

Jag tycker att det är bra att dom förändrat lite och gjort banan jämnare, speciellt i stora bomplatsen då CT-porten blivit mindre samt att sniperpositionen inte ser lika mycket in i rummet där T kommer ifrån.

Aztec och Inferno då? Enbart förbättringar eller kommer du att sakna de gamla?

På Aztec har det väl inte skett några större förändringar som kommer påverka spelet men jag tycker det mest är onödiga saker med lamporna i vattnet som exempel. Bron har väl blivit lite tjusigare. Inferno har fått en ny känsla tycker jag, den är snyggare och det känns som man är i en gammal stad av något slag.


Hehe, jo, det var förmodligen det skaparen ville uppnå när kan klädde om hela banan. Vad skulle behöva förändras för att du skulle tycka att 1.6 är bättre än 1.5?

Spelkänslan kändes väldigt annorlunda i 1.6 tyckte jag...som om spelet gick segare på något sätt. Sen måste alla menyer, text och net_graph osv. bytas ut mot något vettigt. Nu är det bara jobbigt att läsa vad folk skriver. Jag tror dock att det blir ganska svårt att få det lika bra då 1.5 var ganska komplett enligt mig.

Vad tycker du om de nya vapnen? Är de en tillgång som kommer att förbättra spelet och dra ner på antalet ecos eller är de helt onödiga och är framtidens "lol-vapen"?

Jag tror inte dom kommer användas speciellt mycket men det kommer säkert upp någon klan som kommit på någon jobbig eco-runda med dom. Jag föredrar nog en AK med light armor framför en Galil med full armor.

Är det något bra med 1.6 som du kan komma på direkt?

Friends list.

Tack för att du ställde upp!

Tack själv.
Caffice | doktorn

Hej doktorn, det verkade tidigare idag som att du var besviken på 1.6, stämmer det?

Ja, det kan man väl minst sagt säga. :/ Jag hade förväntat mig något riktigt roligt spel, så får man detta.

Vad är det du stör dig mest på?

Vet inte om det bara är mitt spel eller om det är allas, :P, men rekylen känns som när man hade MS i 1.5:an. Sedan FPS-droppen? Hur lyckades dem? Märkte dom inte att det inte funkade som det skulle på många datorer?

Vad tycker du om skölden?

Just nu är den helt obalanserad, den är för bra. Sedan finns det ju några buggar med den också vilket inte heller är så bra. ^^ Men fixar dem så att antingen man antingen kan skjuta sönder den eller att man tar mindre skada igenom så är den okej, fast då lär ingen använda den för att den suger. :]

Är det något bra med 1.6?

Ja då, det är mycket som är bra faktiskt, de nya vapnen är en trevlig tillgång. Sedan att dom har fixat så att inte interpen ger ett övertag är jäkligt bra. :]] Systemet med steam verkar också nice, synd att det är sådant krångel med det nu i början.

Tror du att det hela kommer att ordna sig bara valve får chans att åtgärda alla problem?

Jag hoppas att dom verkligen tar tag i det efter all kritiken, det var väl sagt att de skulle uppdatera spelet fram till den 20:e oktober eller något, vägra fixa allt direkt? :P Men har dom inte fixat FPS-problemet då så lär spelarantalet minska ganska rejält.

Vad tycker du om nya Cobble? En del personer har haft allvarliga FPS-problem på den.

Jag hade nog inte mest FPS-problem på den, det var mer Mill, Train och speciellt då Aztec. Men nya Cobble verkar vara mer balanserad, man kan komma ut ur porten som CT mot den stora bombplatsen nu om bomben är plantad, som förut var mer eller mindre omöjligt. De har lagt in lite onödiga växter och sådant som förstör lite men man vänjer sig antagligen.

Om du bortser från fps-problemen, är förändringarna av aztec och inferno välgjorda och genomtänkta?

Inferno ser just nu för kladdig ut. Sedan att de ändrade vägen till B2 gör det lättare för T att komma nära bombplatsen utan att möta en AWP i gången vilket jag tycker gör banan mycket roligare. :p Aztec är mer eller mindre exakt likadan förutom att de ändrat texturerna och satt dit lite random lampor i vattnet, varför kan man ju undra. Just det ja, sedan gick det väl snabbare för T att komma ut ur porten nu, va? Det är bra i så fall då.

Tackar för dina åsikter! Vi får hoppas på att problemen åtgärdas snarast.

NP och godnatt! :]

250 kommentarer — skriv kommentar

Kommentarerna nedan är skrivna av användare på Fragbite. Fragbite granskar inte sanningshalten i texten och du uppmanas att själv kritiskt granska och bemöta texten. Förutsätt inte att innehållet i texterna är sanning.
Visa 250 kommentarer

Skriv en kommentar

Laddar..