Lineupen kommer att bestå av dessa spelare:
Lagets hemsida finner ni här och pressmeddelande finner ni fritt översatt nedan:
- atn.atx | Chucky (TAMM & esu)
- atn.atx | final (EFF-Kult, faculty & Pod)
- atn.atx | ricster (pdx & esu)
- atn.atx | sebbo (pdx & esu)
- atn.atx | TroNiCo (faculty & esu)
Lagets hemsida finner ni här och pressmeddelande finner ni fritt översatt nedan:
Tysklands största hårdvaruförsäljar med över 10000 produkter för hårdvara, gaminghårdvara, mjukvara och underhållning går framåt!
Och detta med ett Counter-strikelag betående av spelare som har spelat i TAMM, Perdox, Raising-Inferno, Pod och e.Sports United.
Mer specifikt består laget av EFF-Kult/Pod Final, esu Tronico, esu/pdx Rico, TAMM Sebbo och TAMM Chucky som lagkapten.
Alternate ger inte bara laget ett namn, utan kommer också att understöda laget med teknisk kunskap och självklart hårdvara, så att de kan förbereda sig optimalt för stora evenemang så som CPL eller WCG.
Laget kommer precis som andra topplag åka på stora LAN-evenemang på internationell skala, men laget kommer också att synas ofta på nationell nivå.
Just nu går de att hitta på Games Convention i Leipzig vid Alternate/MSI-montern, där ska de tillsammans med a-Losers.MSI spela mot amatörklaner.
De bästa lagen kommer att belönas med priser vid veckoslutet.
Laget kommer också att ställa upp i LAN-kvalet till World Cyber Games.
Vinnarlaget där får biljetter till Korea till de Olympiska spelen för gamers.
Det kan bara ett lag klara. Från början var knappt 150 lag med i online-kvalet och laget med Chucky klarade sig suveränt i alla gruppspelen, så bra att de nu tillhör de åtta utvalda lagen som får spela om biljetterna.
Vi får spänt se vilka detta ännu unga lag kan slå.






