×
Felmeddelande :( Din CSS har inte laddats som den ska. Testa reloada sidan.

Extreme Masters

zE- från TCM misshandlad av ukrainsk polis

1
Borta i Kiev finns det många spelare som mår dåligt över sitt lags prestation, detta är dock bara psykisk smärta till skillnad från den danska TCM-Gaming-spelaren zE- som under natten blev misshandlad av ukrainsk auktoritet för att han saknade sitt pass.
Det var efter ett gäng varit ute på en klubb i centrala Kiev som polis kom fram och frågade om identifikation. Dansken hade lämnat sitt pass på hotellrummet och blev då intagen till polisstationen som låg näst intill klubben.

Polisen ska tydligen ha sagt att pengar kan köpa honom frihet men då zE- inte hade några pengar med sig blev det två hårda slag mot magen innan han fick lämna stationen en halvtimme efter intagning, skriver HLTV.org.

Även mousesports-spelaren roman var med om en liknande händelse, men till sin lycka hade han faktiskt lite pengar att ge polisen under bordet. Tysken skrev även på sin Facebook-profil att de inte godkände någon annan form av legetimation såsom körkort eller några andra personliga dokument, bara pass.

Källa: HLTV.org

104 kommentarer — skriv kommentar

Kommentarerna nedan är skrivna av användare på Fragbite. Fragbite granskar inte sanningshalten i texten och du uppmanas att själv kritiskt granska och bemöta texten. Förutsätt inte att innehållet i texterna är sanning.
Visa 104 kommentarer

Skriv en kommentar

Laddar..