Följande säger Budak till Rakaka:
"För några dagar sedan läste jag ett rykte om att Gux var på väg tillbaka till fnatic och skrattade till; jag tänkte att det var omöjligt med tanke på vad SK hade uppnått de senaste månaderna, eller?Fortsättning följer.
Gux hyllades och togs varmt emot av oss som bröder när vi var underdogs och fnatic klart var det bästa laget i världen och det spekulerades i varför han lämnade fnatic; han ville plugga, han ville bli brandman och så vidare. Faktum är att han inte trivdes i fnatic, på evenemangen umgicks han inte med laget och det var inte osynligt att laget inte betydde mycket när han ändå gick med SK som var ett på papperet sämre lag.
Det går en massa rykten fram och tillbaka på internet om situationen, men vad är det som hänt egentligen? Att fnatic får Gux att lämna dagen innan SK åker till Dallas är oproffesionellt enligt mig. Att ens erbjuda honom en plats dagen innan måste ju visa att fnatic är rädda för oss, vi kände att allt var riktigt bra och fnatic kände sig dåliga; jag tror inte att de klarade av det. Vad fnatic inte förstår är att det här bara gör oss mer motiverade inför framtida evenemang. Vi räknar dagarna tills vi får möta dem.
Ska inte nämna några namn, men att en spelare i fnatic envisas med att hetsa och ringa honom dagligen direkt efter att de floppat två evenemang i rad är också osportsligt och ett slag under bältet. Det skulle vara helt OK om Gux kom direkt efter Arbalet och berättade att han ville tillbaka till fnatic men det här är bara fel.
Alla i laget hade kontakt med honom fram till igår kväll när vi praccade, vi frågade honom om ryktet stämde och han svarade nej. Gux hade ett kontrakt liggandes hemma sen början men vägrade skriva på det. Vi sa till honom att skriva på och skicka in för att få sin lön och sina prispengar. Så sent som igår sa han att han behövde pengar och RobbaN var återigen tvungen att påpeka att Gux var tvungen att skriva på kontraktet. Då svarade han med att han inte litade på SK.
Jag vill också berätta det innan folk börja skriva en massa skit, vi betalar inte ut några löner om man inte skriver på sitt kontrakt – så fungerar det överallt. Jag skulle kunna trippla hans lön om han ville men lojalitet och laganda (hans ord) är viktigare för mig än att vara bäst i världen, Gux är inte välkommen tillbaka.
Jag vill samtidigt välkomna moddii som try i laget och hoppas att han passar bra i laget. Jag har länge velat ha honom spelandes i SK och jag tror att han kommer göra ett bättre jobb än Gux, som enligt mig inte presterade förrän de två senaste turneringarna.
Jag är besviken, men taggad som fan. Anton Budak, manager och helhjärtad SK och jag vet att det finns fans där ute som är lika taggade som jag."





